Aktualności,Lifestyle

Niezapomniana wycieczka szkolna po Krakowie

Niezapomniana wycieczka szkolna po Krakowie? Taka, którą uczniowie i nauczyciele wspominają z łezką w oku. Bo było fajnie, ciekawie, obyło się bez problemów i wpadek. Gdybyśmy zastanowili się, które miasto przoduje w wycieczkach szkolnych padłoby na Kraków. Ze względu na historię, zabytki, kulturę. Natomiast uczniowie wskazaliby na dużą ilość atrakcji, z których korzystali bawiąc w Grodzie Kraka.

 

Niezapomniana wycieczka szkolna po Krakowie

Już na etapie planowania wyjazdu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wszystkie koszty, dojazd, czy ma być to jednodniowa wycieczka szkolna po Krakowie, czy kilkudniowy pobyt. Długość pobytu wpłynie na program zwiedzania, natomiast koszty decydują o ilości atrakcji. Jeśli mamy nieograniczone fundusze, możemy zaszaleć i wybrać te atrakcje, które podobają nam się najbardziej.

Sukiennice na Rynku Głównym

Plan wycieczki

Pamiętajmy, że dobry plan wycieczki jest dostosowany zawsze do wieku uczniów, ich zainteresowań i oczekiwań. Uczniowie klas humanistycznych chętnie wyruszą śladami Młodej Polski, szlakiem Stanisława Wyspiańskiego lub poznają Kraków Literacki. Natomiast dla klas biologiczno-chemicznych odkrywanie medycznej i alchemicznej strony Krakowa będzie prawdziwą atrakcją. Miłośników historii czeka prawdziwy raj, wszak Kraków to miasto historii. Tu każdy kamień, dom, ulica była świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia. Natomiast przedszkolaki i młodsze dzieci z przyjemnością będą zwiedzać Kraków śladami legend, tradycji i ciekawostek.

Smok Wawelski i legenda o smoku

Czas zwiedzania

Kolejny ważny punkt zwiedzania to ile czasu mamy na wycieczkę. Tu sprawdzi się zasada złotego środka. Zwiedzajmy tyle, ile jesteśmy w stanie. Bicie rekordów nikomu nie przyniesie nic dobrego poza zmęczeniem i zniechęceniem. Jeśli spędzimy w Krakowie kilka dni warto program rozłożyć na kilka czterogodzinnych wycieczek. Jeśli mamy tylko jeden dzień na Kraków, a chcemy zobaczyć jak najwięcej pamiętajmy o robieniu przerw. Nawet najbardziej zasłuchani turyści chętnie pokrzepią się czymś smakowitym i pozwolą odpocząć nogom. Natomiast dla dzieci polecam zwiedzanie 2 – 3 godzinne maksymalnie. Jeśli mamy więcej czasu możemy skorzystać z wariantu: wycieczka  + interaktywne warsztaty terenowe. 

pochód uniwersytecki w collegium maius

Dodatkowe atrakcje

Niezapomniana wycieczka szkolna po Krakowie to także dodatkowe atrakcje. Nic tak nie cieszy jak niespodzianka, zwłaszcza na wycieczce. Wybór dodatkowych atrakcji jest ogromny i możecie popuścić wodze fantazji. Wszystko zależy od tego, co lubią Wasi uczniowie. Dla jednych spełnieniem marzeń będzie wieczór w Parku Wodnym, dla innych rejs statkiem po Wiśle, aktywne dzieci z chęcią wezmą udział w warsztatach słodkości. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Jeśli nocujecie w ośrodku można zorganizować ognisko lub wieczór z podchodami.

widok na skałkę z bulwarów wiślanych

Co i gdzie zjeść?

Jeśli poprosimy uczniów o propozycję posiłków odpowiedzi posypią się wręcz lawinowo. McDonald’s, KFC, nie, nie, pizza! Chcemy iść na pizzę. Ktoś inny przytomnie podpowie: i na lody…Cóż, wybór pozostawiam Wam i rodzicom. Natomiast jeśli chcecie, żeby posiłek był w miarę wartościowy to pizza będzie lepszym wyborem niż hamburger. A też ucieszy dzieci. Zawsze też możemy zamówić tradycyjny posiłek w restauracji. Większość restauracji oferuje urozmaicone zestawy, niekoniecznie rosół i filecik z kurczaka. Na obiad warto zarezerwować minimum godzinę, tak aby uczestnicy spokojnie zjedli i odpoczęli.

 

A może warsztaty?

Warsztaty to świetna alternatywa dla standardowego zwiedzania albo urozmaicenie wycieczki. Zdarzają się turyści, którzy nie lubią chodzić. Dłuższe spacery stanowią dla nich męczarnię, a nie przyjemność. Wówczas wybór warsztatów będzie dobrym rozwiązaniem. Mniej chodzenia, krótsze trasy, ściśle określony temat zajęć oraz większa aktywność uczniów. Jak powiedział kiedyś jeden z moich turystów: „współczułem wszystkim mijanym grupom, które szły z przewodnikiem. My mogliśmy w swoim tempie chodzić i rozwiązywać zadania”. I coś w tym jest, że warsztaty kuszą nawet najbardziej opornych.

interaktywne warsztaty dla dzieci

Z grubsza mamy założenia naszej niezapomnianej wycieczki szkolnej po Krakowie. Nie zapomnijcie jeszcze zamówić słonecznej i bezdeszczowej pogody!  I nie odkładajcie planowania wycieczki szkolnej w nieskończoność.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *