Aktualności

Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej

Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej po Krakowie to świetna propozycja zwiedzania dla uczniów, rodzin z dziećmi czy Seniorów. A także dla wszystkich miłośników twórczości Noblistki. Zwłaszcza, że rok 2023 ogłoszono rokiem Wisławy Szymborskiej. Czy będzie lepsza okazja, aby wyruszyć śladami poetki po Krakowie?

 

Wycieczka śladami Wisławy Szymborskiej po Krakowie

Nasze zwiedzanie możemy zacząć od ulicy Radziwiłłowskiej 29. W tej kamienicy na I pierwszym piętrze z rodzicami zamieszkała mała Wisia, kiedy miała 7 lat. Tutaj opowiem Państwu o dzieciństwie poetki, o miejscach, które odwiedzała razem ze swoimi rodzicami. Dowiecie się, kiedy zaczęła tworzyć własne wiersze, i kto ją do tego namówił. Radziwiłłowska 29 to także idealne miejsce, aby opowiedzieć o kolejnych adresach Wisławy Szymborskiej i jej niełatwych relacjach z kamienicami.

Spacerując po Krakowie śladami Szymborskiej zobaczymy budynek szkoły średniej, do której uczęszczała. Tutaj nie zabraknie anegdot i ciekawostek. To właśnie gimnazjalne koleżanki doceniły cięty język Wisławy, a także przepowiedziały jej Nobla. Następnie przejdziemy w kierunku Starego Miasta, aby zobaczyć kawiarnie, w których bywała oraz restauracje, do których zapraszała swoich gości. To jest ulubiona część zwiedzania moich turystów. Co Wisława Szymborska zamawiała w kawiarniach do picia? Czy lubiła desery? Co było jej popisowym daniem? Na te, i na inne pytania poznamy odpowiedzi podczas wycieczki.

Natomiast na zakończenie proponuję odwiedzić dwa ważne miejsca. Jednym z nich jest park im. Szymborskiej otwarty 2 lipca 2023 roku czyli z okazji setnej rocznicy urodzin Noblistki. Znajduje się niedaleko Rynku Głównego przy ulicy Karmelickiej 25. Tutaj zobaczycie świetny mural z wierszem Szymborskiej „Nic dwa razy”. Idealne miejsce na podsumowanie czy lekturę jej wierszy.  Z kolei na cmentarzu Rakowickim zobaczymy grób Noblistki. Skromny – tak jak życzyła sobie tego Szymborska.

Podsumowanie

Wycieczka może być urozmaicona elementami warsztatów czy gry miejskiej. Taka opcja idealnie sprawdzi się w przypadku grup szkolnych. W trakcie zwiedzania uczniowie rozwiązują quiz, tworzą mapkę, czytają wiersze poetki. Aktywnie uczestniczą w zwiedzaniu. Taka karta pracy i forma zwiedzania będzie także interesująca dla rodzin z dziećmi.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *