Aktualności,Muzea i wystawy

Śladami Stanisława Wyspiańskiego

Jeśli lubicie Młodą Polskę to koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie Krakowa śladami Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg, malarz, scenograf, poeta, twórca polichromii i witraży był z Krakowem związany bardzo mocno. Nie na darmo nazywano go czwartym wieszczem Polski. Spacerując śladami artysty będziecie podziwiać dzieła, które stworzył dla krakowskich kościołów, a także oglądać domy, w których mieszkał. Każde miejsce kryje w sobie ciekawą opowieść, barwną anegdotę związaną z autorem „Wesela”.

Śladami Stanisława Wyspiańskiego

Do wyboru jest kilka wariantów spaceru. Zwiedzanie najważniejszych obiektów na Starym Mieście zajmie Wam około 2-3 godziny. Jeśli chcecie dokładnie obejrzeć wnętrza kościoła franciszkanów i Mariackiego, a także przejść na Skałkę, gdzie spoczywają prochy artysty potrzebujecie więcej czasu. Osobiście lubię zaczynać zwiedzanie od ul. Krupniczej, gdzie 15 stycznia 1869 roku urodził się Stanisław Wyspiański. Rodzina Wyspiańskich mieszkała tam krótko. Trudności finansowe zmusiły ich do sprzedaży domu i przeprowadzki na ul. Kanoniczą 25. To miejsce też warto zobaczyć! Położenie tuż u podnóża Wawelu mocno wpłynie na zainteresowania artysty. Do dziś możecie zobaczyć na budynku tablicę z fragmentem wiersza Wyspiańskiego, który dobitnie odzwierciedla wpływ sąsiedztwa Wawelu na jego twórczość. Natomiast w kościele Franciszkanów zobaczycie pierwsze samodzielne dzieło artysty. Są to roślinno-kwiatowe polichromie, a także witraże, w tym największy Bóg-Ojciec Stań się. Pracując w świątyni artysta nie podejrzewał, że będzie to dzieło jego życia.

 

                                   

 

 

 

 

Wystawa Wyspiański. Nieznany

Zwiedzając Kraków śladami Stanisława Wyspiańskiego nie sposób pominąć wystawy poświęconej jemu w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Zwłaszcza, że wystawa ma charakter czasowy i możemy ją podziwiać tylko do 5 maja br. Składa się ośmiu tematycznych przestrzeni związanych z określonymi realizacjami artystycznymi, ale także życiem osobistym. To tu zobaczycie niezwykłe kartony polichromii i witraży do kościoła Franciszkanów, niezrealizowany projekt witraża do katedry lwowskiej czy projekt przebudowy Wawelu Akropolis. Natomiast twórczość dramatyczną prezentują pierwsze wydania jego dramatów, kostiumy zaprojektowane dla Heleny Modrzejewskiej, cytaty z „Wesela”. Wystawę uzupełniają akcenty biograficzne – wizerunki jego dzieci i żony, przedmioty osobiste, fragmenty z listów do przyjaciół.

Rydlówka

Włączenie zwiedzania Rydlówki do programu wycieczki będzie przysłowiową wisienką na torcie. Śmiało można ją nazwać Muzeum Młodej Polski lub Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Pod koniec XIX wieku była mekką i natchnieniem dla młodopolskich artystów. Dzięki weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny na trwałe weszła do polskiej kultury. To tu bawili się zaproszeni goście pochodzący z różnych stanów społecznych. Ich rozmów słuchał Stanisław Wyspiański i tak ujrzał „Wesele”.

Uwzględniając wszystkie miejsca związane z artystą mamy program na dwa dni zwiedzania. Taka wycieczka będzie świetnym pomysłem na spacer tematyczny po Krakowie lub wycieczkę szkolną.

 

 

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] cały rok. Sami możemy zorganizować sobie zwiedzania, spacery, wyjścia do muzeów.  Zwiedzając Rydlówkę lub jego muzeum poznamy życie i twórczość artysty.  Spacerując po Krakowie jego śladami. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *