7 obowiązkowych atrakcji na Rynku Głównym
Kraków dla dzieci,Uncategorized

7 obowiązkowych atrakcji na Rynku Głównym

7 obowiązkowych atrakcji na Rynku Głównym czyli czego musicie spróbować koniecznie podczas zwiedzania Krakowa. Nie oszukujmy się, ale wszystkie drogi prowadzą na Rynek Główny. Nawet jeśli  planujecie inne trasy, to wcześniej czy później traficie na najważniejszy plac Krakowa. I słusznie, ponieważ Rynek Główny jest absolutnie magiczny i wyjątkowy. Czy wiecie, że cieszy się opinią najładniejszego Rynku w Europie? Naprawdę warto bliżej przyjrzeć się tej perełce.

7 obowiązkowych atrakcji na Rynku Głównym

Kościół Mariacki

Jak tylko wejdziecie na Rynek Główny ujrzycie ceglany kościół z dwiema wieżami. Nierównymi wieżami, z którymi są związane dwie piękne legendy. Kościół Mariacki to najważniejsza świątynia Krakowa, chluba mieszczan i rajców, z pięknym wnętrzem, w którym króluje Ołtarz Wita Stwosza, średniowieczne witraże, polichromie Matejki.. Słowem, wart jest nie tylko mszy, ale i zwiedzania.

Hejnał z wieży Mariackiej

Będąc na Rynku musicie wysłuchać hejnału z wieży Mariackiej. To symbol Krakowa, który od średniowiecza rozbrzmiewa na uliczkach miasta, a także w sercach mieszkańców. Hejnał jest grany co równą, pełną godzinę na cztery strony świata. Melodia niezmiennie urywa się, co przypomina o legendarnej śmierci trębacza w średniowieczu. Pamiętajcie, że machanie hejnaliście przynosi szczęście.

Fotka pod Adasiem

Zdjęcie pod Adasiem czyli pod pomnikiem Adama Mickiewicza to absolutne must have każdej wycieczki. Indywidualne, grupowe, selfiaczek, bez znaczenia. Pomnik wieszcza to symbol Krakowa i jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Rynku Głównego. Pamiętajcie, że pod pod Adasiem umawiamy się na spotkania, a także na randki. Natomiast maturzyści obskakują pomnik na jednej nodze, aby mieć szczęście na maturze.

Sukiennice

Najstarszy supermarket Krakowa, a właściwie to średniowieczna galeria handlowa. Standardowo kupicie tu absolutnie wszelkie możliwe pamiątki: szkło, rękodzieło, biżuterię, skóry, pluszowe smoki. Raj dla zakupoholików. Minusem są duże tłumy, dosyć wysokie ceny (wiadomo centrum!). Za to na osłodę możecie obejrzeć herby miast projektu Matejki, nóż, którym karano złodziei, a także inne ciekawostki.

Wieża ratuszowa

Stojąca samotnie wieża jest smutną, ale zarazem dumna pamiątką po nieistniejącym już ratuszu. Jest także świetnym przykładem architektury gotyku, o czym przekonacie się podczas zwiedzania wieży. Natomiast z ostatniego piętra obejrzycie piękną panoramę Starego Miasta i zrobicie świetne wnętrza. Z kolei w piwnicach wieży ratuszowej możecie obejrzeć spektakl teatralny, albo wypić coś dobrego w restauracji.

Tajemnicza głowa

Zaraz obok wieży ratuszowej znajdziecie tajemniczą rzeźbę, która na pewno przyciągnie Waszą uwagę. Jest to rzeźba Eros bendatto autorstwa Igora Mitoraja. Nie wszystkim się ona podoba, ale zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie. Dzieci uwielbiają wchodzić do głowy i wyglądać przez oczy, natomiast dorośli urządzają sobie na tle rzeźby sesje fotograficzne. Dobra zabawa gwarantowana.

Wizyta w Piwnicy pod Baranami

Czym byłoby zwiedzanie Rynku Głównego bez chwili odpoczynku. Na pewno przyjdzie moment, że będziecie chcieli chwilę odetchnąć. Wybór knajp może przyprawić o zawrót głowy. Ja osobiście lubię miejsca „z duszą”, dlatego chciałam polecić Piwnicę pod Baranami. Niezbyt duża, ale z wyjątkowym klimatem. To tu działa kabaret założony przez Piotra Skrzyneckiego.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] kilka wpisów. Kilka pomysłów na zwiedzanie znajdziecie między innymi we wpisie na temat atrakcji Rynku Głównego. Z przykrością muszę donieść, że niestety z turystycznej mapy Krakowa zniknął Historyland. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *