8 atrakcji dla dzieci w Krakowie
Kraków dla dzieci

8 atrakcji dla dzieci w Krakowie

8 atrakcji dla dzieci w Krakowie czyli jak uatrakcyjnić wycieczkę rodzinną. Ten, kto podróżuje z dzieckiem wie, że to bardzo wymagający typ turysty. Dzieci mają swoje humory, często lubią podczas zwiedzania narzekać na zmęczenie lub nudę. Ich wizja zwiedzania to lody, pamiątki i place zabaw. Jako doświadczony przewodnik powiem Wam, że czemu nie! Takie miejsca też są potrzebne w trakcie zwiedzania. A przy umiejętnie skomponowanym programie wycieczki rodzinnej ze zwiedzania skorzystają zarówno rodzice, jak i dzieci.

8 atrakcji dla dzieci w Krakowie

Przyznam, że już tej tematyce poświęciłam kilka wpisów. Kilka pomysłów na zwiedzanie znajdziecie między innymi we wpisie na temat atrakcji Rynku GłównegoZ przykrością muszę donieść, że niestety z turystycznej mapy Krakowa zniknął Historyland. Natomiast pojawiły się też nowe wystawy i atrakcje.

Wieża ratuszowa

Stoi od dawna i pewnie robiliście sobie tam setki zdjęć. Dzieci najbardziej lubią wspinać się lwy pilnujące wejścia. Natomiast warto wejść do środka, ponieważ od marca w wieży ratuszowej znajduje się wystawa stała. Prezentuje ona dzieje krakowskiego ratusza, zasady funkcjonowania Rady Miasta, rolę kata w dawnym Krakowie i sądownictwa. Niesamowitą frajdą będzie wspinaczka po 110 stopniach, a następnie piękna panorama Krakowa.

Wokół Smoka

Punkt obowiązkowy każdej wycieczki rodzinnej, ale też szkolnej i przedszkolnej. Nawet jak mały turysta mówi, że już był i Smoka widział, to na pewno chętnie odwiedzi go znowu. Rzeźba ziejąca ogniem jest dostępna całą dobę. Po zmroku ogień wydobywający się paszczy robi niesamowite wrażenie. Ponadto możecie wejść do Smoczej Jamy, aby obejrzeć mieszkanie legendarnego potwora i odnaleźć na ścianach smocze ślady.

Mury obronne Krakowa

Ta wystawa muzealna umożliwi dzieciom podróż w czasie i poznanie dawnych fortyfikacji. Zwiedzając Barbakan i mury będą mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze. Dowiedzą się, kto budował mury i z jakich materiałów je wznoszono. Zastanowimy się, dlaczego zamykano bramy miasta na noc. Wyjrzymy przez małe okienka i spróbujemy dostrzec zbliżającego się przeciwnika. Ponadto dzieci poznają rodzaje broni i spróbują opracować plan obrony.

Fontanny

Idealne miejsce do odwiedzenia w upalne, wakacyjne dni. Wcale nie będziemy skupiać się na chlapaniu wodą. Za to poznamy wszystkie ciekawostki i historie związane z krakowskimi fontannami. Dowiemy się, dlaczego jedna z fontann ma kształt jajka, co widać w krysztale fontanny na Rynku Głównym, gdzie znajdziemy wodotrysk podświetlany. Ponadto poznamy sympatycznego żaka i zastanowimy się czy uczniowie 500 lat temu mieli łatwe życie.

Grający zegar

Grający zegar to jedna z głównych atrakcji Collegium Maius. Obecny zegar jest już czwartą konstrukcją w historii uniwersytetu. Co się stało z poprzednikami? Tego dowiecie się od przewodnika. Natomiast w czasie pokazu usłyszycie hymn uniwersytetu i zobaczycie figurki najważniejszych osób związanych z uczelnią. Przy okazji dowiecie się, jak wyglądała nauka na Akademii Krakowskiej, czy były wakacje i poznacie legendę o Nawojce.

Wspinaczka na kopiec

To propozycja dla dzieci, które lubią się wspinać i nie mają lęku wysokości. Ponadto na kopcu możemy zamienić się w profesjonalnych fotografów i zrobić sobie super sesję zdjęciową. Do wyboru macie aż cztery kopce. Dwa związane z legendarnymi władcami Krakowa, a dwa najmłodsze z bohaterami o wolność i niepodległość. Wycieczka na kopiec to możliwość poznania historii Krakowa i podziwiania pięknych widoków.

Podziemia Rynku

To muzeum jest idealne dla rodzin z dziećmi. Jeśli nie jesteście pewni, czy Wasze pociechy polubią muzea, zacznijcie od tej właśnie wystawy. Multimedia, fragmenty filmów, dźwięki, teatrzyk o Smoku sprawią, że wyruszymy w czasie i poznamy Kraków średniowieczny. Dzieci dowiedzą się, jak wyglądały dawne domy i drogi, czy w Krakowie działały wodociągi i jakimi zabawkami bawili się ich rówieśnicy. Zważymy się na średniowiecznej wadze i spróbujemy odnaleźć przedmioty na ekranie wykopalisk.

Ogród Doświadczeń

To wyjątkowy park edukacyjny, który pozwala poznać zagadnienia z zakresu optyki, fizyki, hydrostatyki, przyrody. Ekspozycja jest pomyślana tak, aby dzieci mogły połączyć zwiedzanie z edukacją i zabawą. Moim zdaniem jest atrakcja zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Ostatnio w ogrodzie pojawiło się kilka nowości, na przykład huśtawki. Ponadto na maluchy czeka „Odlotowy plac zabaw” z 6-metrową rakietą wyposażoną w przyrządy nawigacyjne. Wizytę w ogrodzie można połączyć z wycieczką śladami Stanisława Lema po Krakowie. 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Wspólne, rodzinne zwiedzanie Krakowa może być jedyną opcją w 2022 roku. Zwłaszcza jeśli dyrektorzy będą się obawiali organizowania wycieczek. Natomiast rodzinnie, na własną rękę możecie pojechać zawsze. Zorganizować sobie wyjazd na ferie, na weekend czy wakacje. Wycieczka rodzinna może być znakomitym prezentem urodzinowym dla dzieci, rodziców lub dziadków. Wycieczki rodzinne po Krakowie są dostosowane do wieku uczestników. Ponadto są naładowane legendami, ciekawostkami i zagadkami. No i nie brakuje atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o małych turystach. Garść inspiracji znajdziecie w tym wpisie.  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *