Mój subiektywny przewodnik po Nowej Hucie to propozycja zwiedzania dla grup, szkół, a także turystów indywidualnych. Nowa Huta, najmłodsza z krakowskich dzielnic, ciągle jest traktowana nieco po macoszemu. Przede wszystkim turyści często pytają: co możemy zwiedzić w Nowej Hucie? Czy warto wybrać się na wycieczkę? Często pytaniom towarzyszy obawa, że podczas zwiedzania Nowej Huty będzie nudno. Ponadto pokutuje mit, że Huta to tylko blokowiska. Natomiast jeśli zdecydujemy się na wycieczkę to sami przekonamy się, że Nowa Huta to perełka architektoniczna.
Mój subiektywny przewodnik po Nowej Hucie
Kopiec Wandy
W tej dzielnicy znajduje się jedna z najstarszych budowli Krakowa. Jest to kopiec Wandy, legendarnej księżniczki, położony w Mogile. Został usypany w VII lub VIII wieku. Obecnie na jego szczycie znajduje się pomnik zaprojektowany przez Jana Matejkę. Z kopca też obejrzycie niezwykłą panoramę Nowej Huty.
Opactwo cystersów w Mogile
To prawdziwa perła architektury i historii. Cystersi pojawili się w tym miejscu w XIII wieku. Ich przybycie znacząco wpłynęło na rozwój tych terenów. Zwiedzając kościół poznacie działalność Stanisława Samostrzelnika, a także zobaczycie słynący łaskami Mogilski Krucyfiks.
Stara Nowa Huta
Co ciekawe pierwsze osiedla nowohuckie powstawały według przedwojennych planów Franciszka Adamskiego. Wyróżnia je charakterystyczna zabudowa: bloki są niewysokie, stoją luźno, w dużej odległości od siebie. A najważniejsze, że toną w zieleni. Wybierzcie się koniecznie na spacer, aby poznać nowohuckie miasto-ogród.
Plac Centralny
Miał być rynkiem głównym idealnego, robotniczego miasta. Wyróżnia go zwarta, hierarchiczna zabudowa, wysokie podcienia i eleganckie wykończenia sklepów. Jeśli przypatrzycie się uważnie znajdziecie nawiązania do krakowskiego baroku i renesansu z elegancką attyką i bramami.
Osiedle Stalowe
Nowa Huta miała być niczym twierdza broniąca dostępu przed wrogiem. W związku z tym wejścia na osiedla, a także przejścia między blokami na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Dla osoby z zewnątrz nowohuckie osiedle sprawia wrażenie zamkniętego, niedostępnego. Zaskakuje ogromna dbałość o szczegóły architektoniczne – najpiękniejsze bramy znajdziecie właśnie na Osiedlu Stalowym.
Czołg IS-2
Na Osiedlu Górali znajduje się prawdziwy czołg. Trafił tutaj w 1969 roku na zasłużoną emeryturę. W czasie II wojny światowej brał udział w walkach pod Toporowem, Budziszynem, a także na terenie Czechosłowacji. Zniszczył cztery wozy samochody pancerne nieprzyjaciela, trzy działa oraz dwa czołgi. Dziś jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Nowej Hucie.