wycieczka legendy wawelskie dla dzieci
Uncategorized

Atrakcje na Dni Krakowa

Atrakcje na Dni Krakowa to cały wachlarz kuturalnych wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów. Program wydarzenia jest niezwykle bogaty i pozwala poznać nie tylko zabytki Krakowa, ale przede wszystkim jego tradycje i  zwyczaje. Dni Krakowa odbywają się cyklicznie raz w roku, w czerwcu. Po raz pierwszy zorganizowano je przed wojną w 1936 roku. Była to wspólna inicjatywa trzech panów: Jerzego Dobrzyckiego, Adama Polewki, a także  rysownika i pisarza, Antoniego Wasilewskiego. Miały być organizowane co dwa lata, druga edycja odbyła się w 1938 roku. Natomiast trzecia zaplanowana na 1940 rok nie odbyła się z powodu wojny. Na szczęście do tej pięknej tradycji powrócono po wojnie i cieszy się ona dużą popularnością.

Atrakcje na Dni Krakowa

Atrakcją najbardziej wyczekiwaną przez małych turystów jest bez wątpienia Smoczy Piknik na bulwarach wiślanych. Gry, zabawy, pokazy, kramy ze słodkościami, a przede wszystkim wielkie widowisko plenerowe w sobotę 1 czerwca wieczorem. Tradycyjnie Smoczy Piknik kończy wielka Parada Smoków, która w tym roku przejdzie ulicami Krakowa w niedzielę 2 czerwca.

Na Rynku Głównym odbędzie się także uroczysta intronizacja Króla Kurkowego. Korzenie tej pięknej tradycji sięgają średniowiecza, kiedy na bractwach rzemieślników spoczywał obowiązek obrony miast, a także remontowania murów miejskich i wież. W okresie wolnym od walk rzemieślnicy ćwiczyli swoje umiejętności strzeleckie. Obecnie echem tych praktyk jest coroczny wybór nowego Króla Kurkowego.

Z kolei 5 czerwca obchodzimy urodziny Krakowa. Właśnie w ten dzień w 1257 roku książę Bolesław Wstydliwy nadał Krakowowi prawa miejskie. Z tej okazji odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a krakowski magistrat otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. To świetna okazja, aby zajrzeć do środka i poznać urząd od zupełnie innej strony. Natomiast dzień później przypada Święto Stroju Krakowskiego.

Połowa miesiąca minie nam na zabawie podczas Jarmarku Świętojańskiego. To niezwykle popularna plenerowa impreza pełna zabaw, warsztatów, pokazów prezentujących dawne zwyczaje i tradycje. W programie znalazły się także dwie wycieczki tematyczne. Pierwsza przybliży życie na Akademii Krakowskiej i zwyczaje studentów. Natomiast druga życie i zwyczaje hultajstwa. Jeśli chcecie poznać Kraków szesnastowieczny nie może Was zabraknąć na tej imprezie.

Wielki finał

Ten miesiąc pełen atrakcji zakończą dwie wielkie imprezy. Jedną z nich będzie Pochód Lajkonika, który w tym roku odbędzie się w czwartek 27 czerwca. Lajkonika możecie spotkać w Krakowie raz do roku, w oktawę Bożego Ciała. Wtedy przemierza swoją tradycyjną trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Pod drodze tańczy, zbiera datki, a także hojnie rozdaje razy swoją buławą.

Natomiast ostatni tydzień czerwca to Festiwal Kultury Żydowskiej. Wernisaże, spotkania, wykłady, warsztaty i różne prezentecje pozwalają poznać bogactwo kultury żydowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszą się także koncerty, które rozbrzmiewają w synagogach, klubach i na placach. Prawdziwe tłumy przyciąg wielki koncert finałowy czyli Szalom na Szerokiej.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z powyższym !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *