spacer śladami szopek po krakowie
Aktualności,Kraków dla dzieci

Grudzień w Krakowie

Grudzień w Krakowie to moc atrakcji dla małych i dużych turystów. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam klimat bożonarodzeniowy. Przede wszystkim miasto wygląda ładniej. Świąteczne ozdoby, choinki, zapach grzańca w powietrzu. Ponadto imprezy, które odbywają się tylko w grudniu sprawiają, że miasto ma wtedy wyjątkowy urok. Wiec jeśli planujecie przyjechać do Krakowa właśnie w tym miesiącu skorzystajcie z tylu atrakcji, ile się da.

Grudzień w Krakowie

Szopki

To jest najważniejszy symbol Bożego Narodzenia w Krakowie. Bez szopek nie ma świąt. W tym roku tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia odbędzie się coroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie szopki możecie oglądać na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. 

Ponadto w przestrzeni miasta możecie obejrzeć szopki, które triumfowały w poprzednich edycjach. Znajdziecie je na Plantach, Rynku Głównym, placu Marii Magdaleny, placu Szczepańskim czy placu św. Ducha. Szopki pojawią się także przed galeriami handlowymi, w witrynach sklepów oraz restauracji. Jeśli planujcie wycieczkę rodzinną po Krakowie to spacer śladami szopek będzie znakomitym pomysłem.

Kończąc temat szopek przypomnę, że warto zajrzeć do kościołów. Od 24 grudnia możecie podziwiać piękne żłóbki, stajenki, wymyślne konstrukcje. Co roku trwa rywalizacja między kościołami o tytuł najpiękniejszej szopki. W okresie świątecznym skorzystajcie też z koncertów kolęd i pastorałek.

Jarmark bożonarodzeniowy

W tym roku jarmark się odbędzie. Tradycyjnie kramy pojawią się na Rynku Głównym, między Sukiennicami i kościołem Mariackim. Na stoiskach znajdziecie świąteczne wyroby i dekoracje, ale także nie zabraknie budek ze świątecznymi smakołykami. Będzie można spróbować bigosu, barszczu czerwonego, pierogów, chleba ze smalcem, a także rozgrzać się grzańcem galicyjskim. Na Rynku stanie też scena, na której w grudniowe weekendy odbywać się będą koncerty kolęd oraz pastorałek.

Dzwon Zygmunt na żywo

W grudniu będziecie mieć też okazję wysłuchać Dzwonu Zygmunt na żywo. Królewski Dzwon będzie bił 8 grudnia o 16:15, kiedy przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Ponadto zadzwoni w wigilię o 23:45, a także w  dzień Bożego Narodzenia o 9:45.

A może wizyta u kamedułów?

Zakon kamedułów wyróżnia jedna z najbardziej surowych reguł w kościele katolickim. Dotyczy to także odwiedzających klasztor. Krakowski erem kamedułów na Bielanach nie jest wyjątkiem. Kobiety mogą wejść na teren klasztoru tylko 12 razy w roku. W grudniu Drogie Panie będą aż dwie takie okazje. Pierwsza w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (8 grudnia), a druga w Boże Narodzenie czyli 25 grudnia. Skorzystajcie, bo naprawdę warto.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *