krypta w kościele oo. pijarów
Aktualności

Krypta w kościele oo. Pijarów

Krypta w kościele oo. Pijarów jest jak nowa! Dzięki pracom konserwatorów odzyskała świeżość, blask, a przede wszystkim cenne malowidła sprzed 150 lat. Do tej pory, kiedy wchodziliśmy do tej niewielkiej krypty witały nas białe ściany. Kiedy w latach 80-tych XIX wieku remontowano pomieszczenie nie dość, że pomalowano ściany, to i zasłonięto przy tym malowidła. Na ich ślad trafili konserwatorzy w 2013 roku. Dziś możemy je podziwiać i z niecierpliwością czekać na II etap prac konserwatorskich.

Krypta w kościele oo. Pijarów

Kiedy podejdziecie pod kościół Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 zobaczycie wspaniałe dwubiegunowe schodu, a pod nimi kryptę, która nas interesuje. Krypta, a dokładnie mówiąc dolna część kościoła była konsekrowana w 1733 roku jako kaplica Świętych Schodów. Inna nazwa tego miejsca to kaplica Uwięzionego Chrystusa. Do ołtarza dedykowanemu Więzieniu Chrystusa prowadziły święte schody wzorowane na tych z Lateranu. W każdym stopniu umieszczone były relikwie świętych, natomiast w trzech z nich partykuły Krzyża Świętego. Po Świętych Schodach należało iść na klęczkach. Natomiast w Wielkim Tygodniu urządzano pod Świętymi Schodami Grób Pański. Obecnie planuje się dalsze prace przy renowacji schodów. Ma być przywrócona kamienna grota Grobu Pańskiego, a do ołtarza wrócić obraz Chrystusa.

Warto też wspomnieć, że w przeszłości krypta była świadkiem ważnych uroczystości, przede wszystkim pochówków wybitnych Polaków. Kiedy 1887 roku zmarł Józef Ignacy Kraszewski, to  trumnę z jego ciałem złożono właśnie w tej krypcie. Tu mogli przyjść krakowianie, którzy chcieli pożegnać Kraszewskiego, i stąd wyruszyła uroczysta procesja pogrzebowa na Skałkę. Podobnie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Wyspiańskiego w 1907 roku.

Polichromie w krypcie oo. Pijarów

Przeprowadzone prace odsłoniły piękne barokowe polichromie autorstwa autorstwa Andrzej Radwańskiego. To był niezwykle ceniony malarz, który swego czasu malował obrazy religijne, portrety, a także tworzył polichromie w krakowskich świątyniach. Niestety sporo jego dzieł przepadło w czasie wielkiego pożaru Krakowa w lipcu 1850 roku. Tym cenniejsze jest właśnie odsłonięcie malowideł w krypcie kościoła OO. Pijarów.

Na ścianach zobaczymy oryginalne sceny przedstawiające tajemnice bolesne różańca. Są to: biczowanie Chrystusa, koronowanie cierniem, Droga Krzyżowa, Ukrzyżowanie Chrystusa. Natomiast scena modlitwa w Ogrójcu została zrekonstruowana. Niestety oryginalny fresk był w bardzo złym stanie technicznym. Całość robi niesamowite wrażenie. Ponadto pijarzy planują organizować w krypcie nie tylko wydarzenia o charakterze kulturalnym, ale i nabożeństwa. To one mają przypominać o pierwotnym przeznaczeniu tego miejsca.

Krypta w kościele oo. Pijarów to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia. Zarówno ze względu na ciekawą historię, jak i cenne polichromie. Kiedy zwiedzanie Krakowa będzie w końcu możliwe, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do kościoła Pijarów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *