dzień mężczyzn: pomysły na zwiedzanie
Aktualności,Lifestyle

Dzień Mężczyzn: pomysły na zwiedzanie

Dzień Mężczyzn: pomysły na zwiedzanie czyli jak uhonorować bliskich nam Panów. Sami przyznajcie, że Dzień Mężczyzn czy Dzień Chłopaka nie cieszą się takim zainteresowaniem jak Dzień Kobiet. Wiele osób nie wie, o tym święcie lub je pomija. Natomiast warto pamiętać, że w kalendarzu świąt jest o taki dzień. W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, a więc dwa dni po popularnym Dniu Kobiet. Z kolei w innych krajach na świecie panowie świętują 19 listopada. W każdym razie warto złożyć im życzenia, a także zaplanować niebanalny prezent.

Dzień Mężczyzn: pomysły na zwiedzanie

Wycieczka „Znani krakowianie”

To odpowiednik kobiecej trasy po Krakowie, ale tym razem śladami słynnych Panów. Pod lupę weźmiemy społeczników, architektów, biznesmenów i restauratorów. W czasie zwiedzania dowiemy się, komu zawdzięczmy Planty, kto ocalił fragment murów miejskich i z czego zasłynął Antoni Hawełka. Posłuchamy o inwestycjach barona Goezt-Okocimskiego, zasługach prezydenta Józefa Dietla i kłopotach z zabytkami Jana Matejki.

Wycieczka „Słynni Żydzi”

Tym razem będziemy spacerować po klimatycznych uliczkach żydowskiego Kazimierza. W czasie zwiedzania dowiemy się, ile nakazów i zakazów obowiązuje religijnego Żyda. Poznamy postać życiorysy najwybitniejszych rabinów, a także dowiemy się, kto był najsłynniejszym kaznodzieją synagogi Tempel. Ponadto poznamy losy wybitnego wiceprezydenta Krakowa oraz lekarza-społecznika, który leczył najbiedniejszych zupełnie za darmo.

Śladami Stanisława Lema

Wycieczka ucieszy wszystkich Lemologów, a także tych, którzy pragną postać najwybitniejszego pisarza science fiction. Wędrując po Krakowie poznamy krakowskie adresy Stanisława Lema, posłuchamy anegdot z czasów studiów i dowiemy się, dlaczego nie został lekarzem. Poznamy okoliczności nietypowych zaręczyn z Basią Leśniak, posłuchamy o jego pasji do motoryzacji, a także dowiemy się, za które słodycze Lem dałby się pokroić.

Śladami bohemy

Bohema artystyczna Krakowa końca XIX wieku skupiała wybitnych artystów obdarzonych nielichą fantazją. Wycieczka będzie pełna smakowitych anegdot z ich życia. W czasie zwiedzania dowiemy się, gdzie mieściła się synagoga „smutnego szatana” i kto w niej bywał. Poznamy przygody Jacka Malczewskiego, posłuchamy o kłopotach z tuszą Jan Stanisławskiego czy kolekcjonerskich zapędach Feliksa Jasieńskiego „Mangghi”.

Z wizytą w muzeum

A może zabierzecie swojego mężczyznę do muzeum? Oferta ekspozycji muzealnych jest przebogata. Tak naprawdę wybór zależy od zainteresowań obdarowanej osoby. Osobiście polecam wystawę czasową „Malczewski. Romantyczny”. Ale nie tylko ta wystawa jest warta Waszej uwagi. Ciekawymi miejscami są dwa muzea biograficzne: Dom Jana Matejki i Dom Józefa Mehoffera, a także nowo otwarte Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

Zapraszam do kontaktu lub na mojego Facebooka.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *