atrakcje z ookazji urodzin stanisława wyspiańskiego
Aktualności,Muzea i wystawy

Atrakcje z okazji urodzin Stanisława Wyspiańskiego

Atrakcje z urodzin Stanisława Wyspiańskiego przygotowało Muzeum Narodowe, Muzeum Krakowa, a także indywidualni przewodnicy. W tym roku przypada 153. rocznica urodzin wielkiego artysty. Wyspiański przyszedł na świat 15 stycznia 1869 roku w Krakowie, przy ulicy Krupniczej 26. Był synem Franciszka Wyspiańskiego, znakomitego rzeźbiarza i Marii z Rogowskich, córki kupca kolonialnego. W czasie krótkiego życia – artysta umiera przedwcześnie w wieku 38 lat na syfilis, dał się poznać jak twórca wszechstronny. Nie dziwi zatem fakt, że co roku z okazji rocznicy jego urodzin pojawia się bogata oferta kulturalna.

Atrakcje z okazji urodzin Stanisława Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe

Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie, które posiada olbrzymią kolekcję dzieł artysty zaprasza na zwiedzanie jego muzeum. Jest to niedawno otwarta placówka w zabytkowym spichlerzu przy placu generała Władysława Sikorskiego 6. W dniach 14-16 stycznia bilety będzie można nabyć w cenie promocyjnej za 5 zł.

Oprócz tego muzeum zaprasza na spacer w sobotę 15 stycznia śladami Stanisława Wyspiańskiego. Spacer poprowadzi Joanna Świtała, doświadczona przewodniczka licencjonowana i muzealna. Także w sobotę 15 stycznia w godzinach od 12:00 do 15:00 będzie można wejść na balkon Sukiennic od strony ulicy św. Jana. Zrobić zdjęcia, a przede wszystkim spojrzeć na wieże kościoła Mariackiego tak, jak patrzył artysta.

W sobotę o 18:00 w Sukiennicach odbędzie się spotkanie z panią Moniką Śliwińską, autorką znakomitej biografii Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie będzie też transmitowane online na platformie Facebooka Muzeum Narodowego.

Muzeum Krakowa

Także Muzeum Krakowa postanowiło uczcić urodziny czwartego wieszcza Polski. I to w miejscu szczególnym, bo w Rydlówce, gdzie narodził się jego genialny dramat. Przygotowano spotkanie literackie spotkanie literackie poświęcone wpływowi artysty na współczesną literaturę i sztukę. W dyskusji udział wezmą pisarz Radek Rak, profesor Anna Czabanowska-Wróbel oraz filozof Piotr Augustyniak. O oprawę muzyczną zadba perkusistka Żaneta Seweryn, która tym razem zagra na cymbałach. Na wydarzenie ze względów pandemicznych obowiązują wcześniejsze zapisy. Można też będzie uczestniczyć online. Transmisja odbędzie się na Facebooku Rydlówki.

Moje propozycje

Z kolei ja pragnę Państwa zaprosić na zwiedzanie Muzeum Wyspiańskiego. Zorganizowałam dwie grupy. Pierwsze zwiedzanie odbędzie się w sobotę 15 stycznia o godzinie 15:30. Drugie w niedzielę 16 stycznia o godzinie 14:30. Koszt to 20 zł/os. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdziecie na moim Facebooku.  Też ze względu na obostrzenia i limity muzealne mogę zabrać określoną liczbę osób.

Czy to już wszystko?

Atrakcje z okazji urodzin Stanisława Wyspiańskiego mogą trwać dłużej, nawet cały rok. Sami możemy zorganizować sobie zwiedzania, spacery, wyjścia do muzeów.  Zwiedzając Rydlówkę lub jego muzeum poznamy życie i twórczość artysty.  Spacerując po Krakowie jego śladami. Oryginalnym pomysłem na bliższe poznanie jego osoby jest zwiedzanie Szafirowej Pracowni. Organizuję je cyklicznie od ponad roku. Ponadto możemy urządzić grę miejska po Krakowie śladami Wyspiańskiego lub Młodej Polski. Zapraszam do kontaktu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *