Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

Dom Jana Matejki

Dom Jana Matejki to muzeum biograficzny artysty, które znajduje się w samym sercu Starego Miasta. Pełne obrazów, rodzinnych pamiątek, mebli z epoki zainteresuje każdego turystę bez względu na wiek. Dla przedszkolaków i młodszych dzieci to będzie pierwszy kontakt ze sztuką. Dla starszych i młodzieży lekcja historii. Natomiast dla nas barwna opowieść o najciekawszym artyście XIX wieku.

 

Dom Jana Matejki

W zabytkowej kamienicy przy Floriańskiej 41 w 1838 roku przyszedł na świat Jan Matejko. Był dziewiątym dzieckiem z jedenastu.  Przy Floriańskiej 41 mieszkał ze swoją rodziną, tworzył wybitne dzieła, a także w tym domu zmarł w 1893 roku.  Nie licząc podróży i stypendiów zagranicznych w Krakowie spędził całe swoje życie.   Pomysł otwarcia muzeum poświęconego Matejce pojawił się kilka dni po jego pogrzebie. Zaczęto zbierać fundusze na wykupienie  od rodziny artysty kamienicy oraz zbiorów. W 1896 roku otwarto dla zwiedzających salon i sypialnię, które stały się zalążkiem muzeum biograficznego artysty. Natomiast w 1904 roku zostało oddziałem Muzeum Narodowego.

Dlaczego warto odwiedzić Dom Matejki?

Olbrzymim plusem wystawy jest oryginalne wyposażenie, która sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy przyszli z wizytą do mistrza Jana. Możemy zajrzeć do pokoju, w którym urodził się mały Matejko, zobaczyć buduar jego żony Teodory, salon z autentycznymi meblami, lustrami, przedmiotami codziennego użytku. Na III piętrze znajduje się także jedna z trzech pracowni artysty, w której tworzył swoje dzieła. Na ekspozycji oglądamy fotografie rodzinne Matejków, jego okulary, palety malarskie oraz pierścionek zaręczynowy, który podarował Teodorze. Natomiast medale, dyplomy i odznaczenia świadczą o wielkim szacunku i uznaniu, którym cieszył się już za życia.

Różne oblicza Matejki

Aranżacja wnętrz pozwala nam bliżej poznać artystę. Jego rodzinę, pasje malarskie, zainteresowania. Nawet niewprawne oko dostrzeże, że Matejko był zakochany w historii. To właśnie ona zdominowała jego twórczość malarską. Portrety, obrazy religijne czy martwa natura znalazły się na dalszych miejscach. Natomiast bogata kolekcja rzemiosła artystycznego, rzeźb, zbroi, broni, tkanin i strojów odzwierciedla szerokie, kolekcjonerskie zainteresowania Matejki. Był wytrawnym kolekcjonerem, a pozyskane przedmioty wykorzystywał jako wzory malując obrazy historyczne. To on wykupił narzędzia tortur z krakowskiego ratusza, które również znalazły swoje miejsce na wystawie. Spacerując po Domu Jana Matejki poznajemy go jako malarza, kolekcjonera, obrońcę zabytków Krakowa, ale także męża i ojca.

 

 

Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli (w poniedziałki wszystkie oddziały Muzeum Narodowego są zamknięte). W niedzielę wstęp wolny. Więcej o darmowych wstępach do krakowskich muzeów możecie poczytać w tym wpisie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *