Lifestyle,Muzea i wystawy

Krakowskie muzea: dni bezpłatnych wejść

Zwiedzanie Krakowa warto zaplanować tak, aby obejmowało dni bezpłatnych wejść do krakowskich muzeów. Nie oszukujmy się, ale znamienity Gród Kraka do tanich nie należy. Noclegi, przejazdy komunikacją albo parkingi, bilety wstępu do muzeów, usługi przewodnickie. To wszystkie generuje wysokie koszty. A wiadomo, że nie samym zwiedzaniem turysta żyje. Trzeba coś zjeść, wypić kawę na Rynku Głównym, łasuchować desery i kupić coś na pamiątkę.  Zatem jak ograniczyć koszty zwiedzania?

Krakowskie muzea: dni bezpłatnych wejść

Jest możliwe, tylko wymaga małej logistyki. Praktycznie każde krakowskie muzeum możecie zwiedzić za darmo. Wystarczy tylko sprawdzić na stronie danej placówki, kiedy przypada dzień bezpłatny. Do niektórych obiektów musimy zarezerwować bezpłatne wejściówki. Natomiast do innych wystarczy przyjść i cieszyć się daną ekspozycją. Przygotowałam dla Was mały planer – ściągę jak to wygląda w praktyce.

Poniedziałek

Bezpłatnie zwiedzicie takie oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jak: Stara Synagoga na Kazimierzu, Apteka pod Orłem przy Placu Bohaterów Getta. I właściwie po sąsiedzku, bo przy Lipowej 4 Fabrykę Schindlera. Od razu uprzedzam, że do Fabryki i Apteki najlepiej rezerwować bilety online, natomiast do Starej Synagogi dostaniecie się z marszu.

Wtorek

Wyjątkowo szeroki wybór! Na darmowe zwiedzanie zapraszają: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. Konopnickiej, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK ul. Lipowa 4, Muzeum Lotnictwa, Ulica Pomorska, Muzeum PRL-u oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej ul. Św. Wawrzyńca. I muzealny hit w samym centrum Starego Miasta czyli Podziemia Rynku. Do Podziemi koniecznie rezerwujcie wcześniej bilety, ponieważ schodzą jak świeże bułeczki. Warto też wybrać się do Muzeum Podgórza i odnowionej Rydlówki. Wstęp wolny jest także do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka i Muzeum Fotografii.

Środa

W środę odwiedzić możecie takie oddziały Muzeum Historycznego jak: Kamienicę Hipolitów, Dzieje Nowej Huty, Dom Zwierzyniecki, a także Celestat (wystawa stała jest wyłączona do końca lutego 2019 roku).

Czwartek i Piątek

Wybór jest zdecydowanie mniejszy. Z otwartych placówek można wymienić Muzeum Bursztynu (wstęp jest bezpłatny przez cały tydzień). A także część katedry wawelskiej (bez Dzwonu Zygmunta, grobów królewskich i Muzeum Katedralnego).

Sobota

Zwiedzanie bezpłatne Muzeum Collegium Maius. Rezerwacja nie jest wymagana. Ekspozycja jest czynna do 14:00, ostatnie wejście o 13:30.

Niedziela

To dzień, aby bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe Muzeum Narodowego: Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Gmach Główny MN, Sukiennice, Europeum, Pałac Ciołka. Na darmowe zwiedzanie zaprasza także Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne.

Natomiast jeśli zastanawiacie się, co jeszcze jest dostępne w Krakowie bezpłatnie zapraszam do lektury tego wpisu.

 

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli (w poniedziałki wszystkie oddziały Muzeum Narodowego są zamknięte). W niedzielę wstęp wolny. Więcej o darmowych wstępach do krakowskich muzeów możecie poczytać w tym wpisie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *