Muzea i wystawy

Muzeum Witrażu

Muzeum Witrażu to niezwykłe miejsce, w którym każdy turysta pozna proces tworzenia witrażów. Jest to najstarsza,  nieprzerwanie działająca tego typu instytucja w Polsce. Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy przy al. Zygmunta Krasińskiego, kilka minut spacerem od Rynku Głównego.

Muzeum Witrażu historia

W 1902 roku architekt Władysław Ekielski i malarz Antoni Tuch założyli Krakowski Zakład Witrażów. Dwa lata później do spółki przystąpił Stanisław Gabriel Żeleński, który z rozmachem przebudował pracownię zamieniając ją w nowoczesne przedsiębiorstwo. W nowo powstałym budynku mieściło się m.in warsztat, atelier dla artystów, biblioteka oraz mieszkanie rodziny Żeleńskich. Bardzo szybko Pracownię Witrażu rozsławili utalentowani krajowi rzemieślnicy. Współpracowali z nią tacy artyści jak Stanisław Wyspiański,  Józef Mehoffer czy Karol Frycz.  Rodzina Żeleńskich prowadziła Zakład Witrażów do początku lat 90-tych, kiedy nastąpiło jego upaństwowienie. W 2000 roku Zakład wykupił Piotr Ostrowski, a cztery lata później otworzył Muzeum Witrażu.

Zwiedzanie Muzeum Witrażu

Oferta zwiedzania jest skierowana zarówno do turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Odbywa się zawsze w towarzystwie przewodnika, który odkrywa przed turystami tajniki powstawania witraży. Ponieważ przestrzeń muzeum jest równocześnie pracownią, to w trakcie zwiedzania możemy obserwować  jak powstają witraże.

Ciekawą opcją zwiedzania są warsztaty witrażowe z mistrzami w różnych wersjach – podstawowa, rozszerzona lub kurs intensywny. Zajęcia trwają od 2 do 6 godzin. Uczestnicy otrzymują wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, a następnie samodzielnie pod okiem wykwalifikowanego mistrza wykonują niewielki witraż. Kurs witrażowy obejmuje 3-4 spotkania, w czasie których doświadczony mistrz poprowadzi uczestników przez cały proces powstawania witraża – od projektowania przez tworzenie i wykańczanie.

Muzeum przygotowało także specjalną ofertę zwiedzania z myślą o najmłodszych turystach. W lekkiej i przyjemnej formie dzieci odkrywają kolejne przestrzenie pracowni, poznają podstawowe pojęcia za zakresu witrażownictwa, obserwują rzemieślników podczas pracy, a także mogą wziąć narzędzia do ręki i spróbować patynowania witrażu. Program zajęć jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Dla przedszkolaków i młodszych dzieci Muzeum proponuje warsztaty plastyczne związane z zagadnieniami witrażowymi. Natomiast młodzież może zgłębić arkana witrażów w czasie lekcji muzealnych.

Zarówno standardowe zwiedzanie jak i warsztaty mogą być pomysłem na wycieczkę szkolną, zwiedzanie rodzinne lub wycieczkę firmową. Świetnie sprawdzi się jako temat oddzielnego zwiedzania albo może stanowić ciekawe uzupełnienie wycieczki śladami Młodej Polski.

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *