św. Katarzyna Aleksandryjska Hansa von Kulmbacha
Aktualności,Muzea i wystawy

Hans von Kulmbach w Krakowie

Hans von Kulmbach był cenionym malarzem, grafikiem, iluminatorem epoki renesansu. Projektował także znakomite witraże. Pierwsze szlify artystyczne zdobywał pod okiem Michaela Volgemuta, następnie związał się z warsztatem Albrechta Durera. W 1505 roku otworzył własny warsztat w Norymberdze. Wykonywał dzieła dla kościołów, możnych, a także dla samego cesarza Maksymiliana oraz margrabiego brandenburskiego Kazimierza Hohenzollerna.

Hans von Kulmbach w Krakowie

Dziś historycy sztuki spierają się, czy Hans von Kulmbach  faktycznie zawitał do Krakowa. Przyjemnie jest myśleć, że spacerował po uliczkach Starego Miasta i tu tworzył wybitne dzieła. Faktem jest, że w latach  1509-11 i 1514-15 na zamówienie  burmistrza miasta Jana Bonera wykonał dwa ołtarze do jego kaplicy rodzinnej Świętego Ducha (później zw. Świętych Janów) w kościele Mariackim. Obecnie obydwa ołtarze zachowały się we fragmentach. Co ciekawe, jego dzieł nie eksponowano w takim stopniu jak ołtarz Wita Stwosza, a nazwisko Hansa von Kulmbacha powoli odchodziło w zapomnienie. Wystawa prezentowana w Pałacu Erazma Ciołka jest świetną okazją, aby bliżej poznać twórczość tego wybitnego artysty.

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach dla Krakowa

Po raz pierwszy od ponad 80 lat możemy podziwiać znakomicie odrestaurowany Ołtarz św. Katarzyny mistrza Hansa. Ołtarz prezentowany w Bazylice Mariackiej przez stulecia zachwycał kolejne pokolenia. Jego szkice wykonywali tacy artyści jak Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański. Obrazy składające się na krakowski cykl miały burzliwą historią. Ołtarz rozmontowano a tablice w pewnym momencie wstawiono w drzwi zakrystii. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali ołtarz i wywieźli do Rzeszy. Po wojnie do Krakowa wróciło sześć z ośmiu kwater. Obecnie na ekspozycji zobaczymy sześć pięknie odnowionych obrazów: „Nawrócenie św. Katarzyny”, „Dysputa św. Katarzyny z pogańskimi uczonymi”, „Męczeństwo uczonych nawróconych przez św. Katarzynę”, „Męczeństwo cesarzowej Faustyny”, „Cud zniszczenia koła przez pioruny” i „Przeniesienie ciała św. Katarzyny na górę Synaj”. Zachwycają blaskiem, rysunkiem, dopracowaniem szczegółów, a także krakowskimi motywami zastosowanymi specjalnie przez mistrza Kulmbacha.

Pozostałe dzieła

Cykl św. Katarzyny uzupełniają inne dzieła, które Hans von Kulmbach wykonał dla Krakowa. Są to fragmenty tryptyku maryjnego w klasztorze OO. Paulinów na Skałce (Ucieczka do Egiptu), wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Muzeum Książąt Czartoryskich), jak również nastawy ilustrującej historię św. Jana Ewangelisty (predella ze Zstąpieniem do grobu św. Jana Ewangelisty, Bazylika Mariacka). Wystawa w niezwykły sposób przybliża nie tylko technikę warsztatu Hansa von Klumbacha, ale także uświadamia jaki był Kraków w 1500 roku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *