nowy rok, nowe ceny
Aktualności

Nowy rok, nowe ceny

Nowy rok, nowe ceny to smutna rzeczywistość, z którą musimy się zmierzyć. To, że zmieni się cennik usług turystycznych było oczywiste. Kwestią było jak mocno wzrosną ceny i których obiektów. Planując zwiedzanie Krakowa najczęściej w programie znajdują się standardowe muzea. Podobnie z ilością godzin. Najczęściej zwiedzający wybierają tzw. Kraków w pigułce czyli zwiedzanie na 2 godziny, lub Kraków standard czyli wycieczkę czterogodzinną. Rzadko kiedy grupa brała zwiedzanie całodzienne, ponieważ nawet przed podwyżką koszty były duże. Jak to będzie wyglądać w roku 2022?

Nowy rok, nowe ceny

Zacznę może od najpopularniejszych obiektów, a następnie przejdę do omówienia swojego cennika.

Kościół Mariacki

W dalszym ciągu można zwiedzić tylną część kościoła z kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej za darmo. Jest to wejście tylko i wyłącznie na modlitwę. Tam nie spacerujemy, nie robimy zdjęć. Dla turystów wejście jest przez boczne wejście od strony placu Mariackiego. Przy placu Mariackim 7 jest kasa biletowa. Koszt biletu ulgowego (dzieci, studenci, seniorzy) to 8 zł, natomiast koszt biletu normalnego to 15 zł. Na tym bilecie zwiedzimy przednią część kościoła, prezbiterium i ołtarz Wita Stwosza. Przypomnę, że ołtarza Wita Stwosza jest otwierany o 11:50, a zamykany o godzinie 18:00. W niedzielę i święta nie ma ceremonii otwarcia ze względu na trwającego nabożeństwa.

Od marca do września jest możliwe zwiedzanie hejnalicy czyli wyższej wieży kościoła Mariackiego. Koszt biletu to normalny 15 zł, ulgowy (7-18 lat) 10 zł. Wejście na niższą wieżę to koszt 15 zł/os.

Katedra wawelska

Od sezonu letniego 20221 roku nie ma możliwości bezpłatnego zwiedzania części katedry wawelskiej. Na całość obowiązuje bilet. W tym roku bilet do katedry upoważnia też do zwiedzania Muzeum Archidiecezjalnego. Bilet normalny kosztuje 22 zł/os, a dla grup zorganizowanych 20 zł/os. Natomiast indywidualny ulgowy to koszt 15 zł/os, indywidualny grupowy 14 zł.

Muzeum Narodowe

Zostały zlikwidowane bilety grupowe ulgowe. Kupujemy więc normalny lub ulgowy, jeśli mamy prawo do ulgi. Każdy oddział ma własny cennik. Warto koszt biletu sprawdzić wcześniej. Muzeum honoruje kartę dużej rodziny, kartę krakowską, kartę seniora. Szczegółowy wykaz osób uprawnionych do ulgi znajduje się na stronie muzeum.

Usługi przewodnickie

Uwzględniając szalejącą inflację też musiałam podnieść ceny. Koszt dwugodzinnej wycieczki to 250 zł, za 3 godziny zapłacicie 300 zł, za 4 godziny 350 zł. Każda następna godzina to 50 zł. W przypadku zwiedzania całodziennego istnieje możliwość negocjacji cen. Utrzymałam promocje dla turystów indywidualnych (do 10 osób) oraz rodzin z dziećmi. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj.

Od stycznia wzrosła też cena biletu na organizowane spacery tematyczne. Obecnie jest to 15 zł/os. Niewykluczone, że jeśli będziemy zamawiać słuchawki ta cena też ulegnie nieznacznej podwyżce.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *