Aktualności

Podgórze: wycieczka dla aktywnych

Trasa Podgórze: wycieczka dla aktywnych brzmi nieco przekornie i wręcz przewrotnie. Przecież zwiedzanie z definicji jest aktywnością. Pewnym działaniem w terenie, wysiłkiem intelektualnym i fizycznym. Jednak jeśli rozważymy różne opcje zwiedzania Krakowa, to sami się przekonacie, że czym innym jest spacerek po Starym Mieście, a czym innym wycieczka po pagórkowatym terenie. Bo wzniesień, pagórków, schodów i terenów zielonych jest na Podgórzu ile dusza zapragnie. Czujemy się trochę tak, jakbyśmy opuścili Kraków i odkrywali nowe miasto. I trochę w tym prawdy jest, ponieważ Podgórze było kiedyś oddzielnym miastem. Wybór miejsca na lokację nowego miasta, ciekawa historia, a przede wszystkim mieszkańcy wpłynęli na niepowtarzalny klimat Podgórza.

 

Podgórze: wycieczka dla aktywnych

Zwiedzając Podgórze przygotujcie się na chodzenie. Długie chodzenie i różnicę wzniesień. Wygodne buty, odzież i jakaś przekąska są nieodzowne na tej wycieczce. Uprzedzę pytania – nie jest to dzielnica, którą da się zwiedzić autobusem lub samochodem. Można posiłkować się tramwajem, podjechać  2-3 przystanki, ale wówczas tracicie jakąś klimatyczną uliczkę, niepowtarzalny mural, spacer po parku. Najlepiej na wycieczkę po Podgórzu, kiedy jest sucho i w miarę ciepło. Po deszczach, roztopach lepiej zrezygnować z  tej trasy. Do wielu miejsc dostęp będzie utrudniony z powodu błota.  Natomiast przy sprzyjającej pogodzie może to być niezapomniana wycieczka. Spacer po parku Bednarskiego odsłoni Wam nie tylko pozostałości dawnego kamieniołomu, ale niejedną podgórską tajemnicę i legendę! Równie tajemniczy jest kościółek św. Benedykta i stojący w pobliżu fort. Natomiast wejście na Kopiec Krakusa przyprawi Was o szybsze bicie serca i dostarczy mnóstwa radości! Ponadto umożliwi zrobienie spektakularnych zdjęć okolicy i starego Krakowa. Właśnie z tego kopca rozpościera się najpiękniejsza panorama Krakowa.

Dla kogo?

Ta wycieczka jest właściwie dla każdego. Zainteresuje zarówno dorosłych, jak dzieci, które z przyjemnością słuchają legend i opowieści. Jeśli byliście już w Krakowie i szukacie pomysłu na rodzinną wycieczkę to ta trasa będzie jak znalazł! Tym bardziej, że Podgórze można zwiedzać tematycznie: śladami Niepodległości, legend lub słynnych podgórzan. Mimo dużej ilości schodów i wzniesień trasa nada się także dla seniorów. Moja najstarsza turystka na Podgórzu miała 88 lat, radziła sobie znakomicie i była oczarowana tym miejscem. Niestety pewne miejsca ze względu na ukształtowanie terenu będą niedostępne dla osób na wózkach. Aczkolwiek trasa może być zmodyfikowana i specjalnie dostosowana także dla takich turystów. Warto wybrać się na odkrywanie tajemnic Podgórza. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *