Festiwal Kultury Żydowskiej
Aktualności

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to impreza, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Przede wszystkim jest to niesamowita okazja, aby poznać bliżej kulturę żydowską. Święta, tradycje, folklor, muzykę i kuchnię. A także zabytki Kazimierza, bo właśnie tam odbywają się wydarzenia festiwalowe. Tegorocznej edycji patronuje ogień. Temat wybrany bardzo trafnie, ponieważ bez tego żaru w sercach organizatorów i uczestników nie byłoby festiwalu.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1988 roku, kiedy Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu o roli Żydów w naszej historii i kulturze. Inicjatywa spotkała się gorącym przyjęciem. Obecnie trudno wyobrazić sobie początek lata bez Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Program festiwalu jest bardzo bogaty. Jeśli dobrze policzymy to na liście znajdziemy 128 wydarzeń o różnym charakterze. Organizatorzy zadbali także o tych, którzy nie mogą osobiście przybyć do Krakowa i uczestniczyć w imprezie. Dlatego też będzie transmitowana na żywo na specjalnie tworzonej w tym celu platformie streamingowej.

Sercem imprezy jest specjalny namiot FKŻ, który stoi na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. To właśnie w nim odbywać się będą najważniejsze wydarzenia. Tutaj odbywać się będą dyskusje, koncerty, audycje radiowe na żywo, pokazy filmowe,  wykłady i warsztaty. Ponadto organizatorzy zaplanowali też spacery po Kazimierzu z edukatorami.

Wydarzenia odbywać się będą także poza ulicą Józefa. Na przykład w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ulicy św. Wawrzyńca odbędzie się koncert  koncert Łona i Webber + The Pimps. Ponadto muzeum zaprasza na warsztaty dla dzieci „Oczom nie wierzę”. Z kolei w Muzeum Etnograficznym przy placu Wolnica odbędzie się dyskusja o Kobietach, bohaterkach IV tom serii Żydowscy obywatele przedwojennego Krakowa. Większość wydarzeń jest bezpłatna. Warto sprawdzić na stronie festiwalu czy nie obowiązują limity miejsc na poszczególne spotkania.

Wycieczka po Kazimierzu

Zwiedzanie żydowskiego Kazimierza może być ciekawym dopełnieniem festiwalu. Grzechem byłoby być w Krakowie i nie poznać tej urokliwej dzielnicy. Zapraszam na wspólne spacery po Kazimierzu, w czasie których zwiedzimy zabytkowe synagogi, poznamy zasady żydowskiego pochówku i dowiemy się, dlaczego na macewach Żydzi kładą kamienie. Obejrzymy dawne place handlowe i poznamy zasady koszerności. Ponadto rozszyfrujemy znaczenie mykwy w życiu społeczności żydowskiej. Natomiast turyści zainteresowani biografiami znanych osób mogą zwiedzić Kazimierz podążając śladami „Słynnych Żydów” lub „Słynnych Żydówek”. Natomiast rodziców i dzieci zapraszam na tematyczną wycieczkę śladami legend Kazimierza i ciekawostek.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *