Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła to bardzo ważne miejsce pochówków wielkich Polaków. Pierwszym Panteonem stały się krypty wawelskie, w których pochowano bohaterów narodowych i poetów. Kolejnym była Skałka, gdzie utworzono Kryptę Zasłużonych w 1880 roku. Natomiast Panteon Narodowy pod kościołem św. Piotra i Pawła powstaje teraz. Ponadto jest to miejsce w samym centrum starego Krakowa, przy ulicy Grodzkiej. Jeśli planujecie zwiedzanie Krakowa słynną Drogą Królewską, koniecznie zajrzyjcie do tej świątyni.
Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła
Pomysł stworzenia Panteonu Narodowego wysunął profesor Franciszek Ziejka. Był to rok 2009, kiedy okazało się, że Krypta Zasłużonych na Skałce nie będzie rozbudowywana. Wówczas jedenaście polskich uczelni powołało do życia Fundację Panteon Narodowy. To ona miała odpowiadać za projekt i pilnować poszczególnych warunków. Po pierwsze zdecydowano, że nowy panteon powstanie w zespole pustych krypt przy kościele św. św. Piotra i Pawła. Po drugie chowani tam mieli być najwybitniejsi twórcy narodowej kultury, sztuki czy nauki, niezależnie od wyznawanych poglądów. Ponadto Panteon Narodowy jest niezależną od kościoła instytucją, pozostaje pod zarządem Fundacji i o pochówku w nim decyduje Kapituła Panteonu, która składa się z przedstawicieli instytucji o uznanym historycznie i społecznie autorytecie.
Pochowani w Panteonie Narodowym
Pierwsze prace ruszyły w 2010 roku. Natomiast uroczyste otwarcie odbyło się 27 września 2012 roku, kiedy przypadał 400 setna rocznica śmierci księdza Piotra Skargi. Zresztą rok 2012 ogłoszono rokiem księdza Skargi. Inną osobą pochowaną jeszcze przed utworzeniem Panteonu Narodowego był biskup Andrzej Zawisza Trzebicki. Jego prochy złożono pod kościołem św. Piotra i Pawła w 1680 roku. Biskup był fundatorem pierwszego w Polsce szpitala dla psychicznie chorych, tzw. „Dom Pod Łabędziem”, przy ul. Szpitalnej 13.
Natomiast w 2013 roku złożono w kryptach Sławomira Mrożka, dramaturga, pisarza i rysownika. Co ciekawe na ścianie krypty, w której stoi sarkofag Mrożka, w czasie prac konserwacyjnych odnaleziono datę „1735”, pozostawioną przez ówczesnych murarzy. Z Cmentarza Rakowickiego przeniesiono prochy dwóch wybitnych uczonych: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Z kolei 6 września 2019 r. w Krypcie Panteonu Narodowego, w podziemiach kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie, uroczyście złożono w sarkofagu urny z ziemią z miejsc związanych ze śmiercią lub pochówkiem wybitnych kryptologów: Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego i Mariana Rejewskiego.
Ciekawostki
Warto nadmienić, że przygotowanie krypt pod kościołem św. Piotra i Pawła było połączone z badaniami archeologicznymi. I właśnie one przyniosły szereg ciekawych odkryć: fragmenty zdobionej ceramiki, gotyckie naczynia, płytki posadzkowe z dekoracją, figurki zwierząt, monety. Pamiętajmy, że kościół św. Piotra i Pawła stoi na terenie dawnej osady Okół, gdzie osadnictwo było już w IX wieku. Innym bardzo ciekawym znaleziskiem jest piec z XIV wieku, który służył do wypalania słodu. Piec po konserwacji został zasłonięty, ale w krypcie znajdziecie informację o nim. Ponadto posadzka w tym miejscu lekko się unosi. Odkryto także fragment muru, który badacze zidentyfikowali jako prawdopodobny relikt średniowiecznej, możnowładczej siedziby, której mury zostały rozebrane w związku z budową kościoła św. Piotra i Pawła.