zwiedzanie klasztoru kamedułów
Uncategorized

Zwiedzanie klasztoru kamedułów

Zwiedzanie klasztoru kamedułów na Bielanach to marzenie wielu turystów. Zamieszkiwany przez mnichów-pustelników, którzy w ciszy i spokoju oddają się modlitwie, refleksji i pracy. Ponieważ jest to zakon kontemplacyjny to zwiedzanie jest obwarowane wieloma obostrzeniami. Jednym z najważniejszych jest to, że kobiety mogą wejść tylko 12 razy w roku, w ściśle wyznaczone dni. Jednak nawet w te dni kobiety nie mogą wejść na teren ścisłego eremu.  Natomiast wstęp dla mężczyzn za furtę jest przez cały rok o wyznaczonych porach. Mimo tego klasztor na Srebrnej Górze cieszy się ogromnym zainteresowaniem! I słusznie, ponieważ miejsce piękne, a i sam kościół zachwyca.

Początki kamedułów w Krakowie

Kameduli pojawili się w Krakowie na początku XVII wieku za sprawą marszałka nadwornego koronnego Mikołaja Wolskiego. Mnisi upatrzyli sobie górę bielańską, która była własnością kasztelana Sebastiana Lubomirskiego, który ani myślał pozbywać się swojej własności. Wówczas Wolski postanowił przekonać oponenta podstępem. Zorganizował wielką ucztę, na którą zaprosił zacnych gości, w tym Lubomirskiego. Po wielu pysznych potrawach i toastach zaczął się żalić, że nie może znaleźć miejsca dla biednych kamedułów. Wtedy Lubomirski ofiarował bielańską górę, za co otrzymał srebrną zastawę od Wolskiego. Natomiast na pamiątkę tego wydarzenia pagórki bielańskie zaczęto nazywać Srebrną Górą.

Po przybyciu do Krakowa kameduli przystąpili do budowy kościoła i klasztoru. Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej, który wzorowano na rzymskich świątyniach, jest znakomitym przykładem sztuki barokowej. Do budowy Mikołaj Wolski zaprosił najlepszych włoskich artystów, takich jak: Jan Baptista Falconi, Tomasz Dolabella. W podziemiach prezbiterium znajduje się kaplica oraz krypta, gdzie na 100 lat zamurowywane są doczesne szczątki zmarłych zakonników, a następnie po ekshumacji są przenoszone do zbiorowego grobowca.

Zwiedzanie klasztoru kamedułów

Mężczyźni mogą wejść na teren kościoła każdego dnia w godzinach 8:00-11:30 oraz 15:30-16:30. Natomiast kobiety tylko 12 razy w roku. Są to takie dni jak: 7 lutego, Zwiastowanie Pańskie, Niedziela Wielkanocna (Zmartwychwstanie Pańskie), Niedziela Zesłania Ducha Świętego, Poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, Boże Ciało, 19 czerwca, 15 sierpnia czyli Wniebowzięcie N.M.P., 8 września czyli Narodzenie N.M.P., 8 grudnia Niepokalane Poczęcie N.M.P. i Boże Narodzenie 25 grudnia. Wszystkich obowiązuje godny strój, zasłonięte ramonia, dłuższe spódnice lub spodnie. Zwiedzać możemy kościół wraz z kaplicami oraz fragment eremu. Nie można wejść do miejsc objętych klauzurą. Pamiętajcie, że fotografowanie mnichów jest zabronione.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] z najbardziej surowych reguł w kościele katolickim. Dotyczy to także odwiedzających klasztor. Krakowski erem kamedułów na Bielanach nie jest wyjątkiem. Kobiety mogą wejść na teren klasztoru tylko 12 razy w roku. W […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *