wycieczka po murach obronnych krakowa
Aktualności,Muzea i wystawy

Wycieczka po murach obronnych Krakowa

Wycieczka po murach obronnych Krakowa to znakomity pomysł na letnie zwiedzanie. Mury z zewnątrz możecie podziwiać cały rok, natomiast wejść do środka można tylko w sezoniem letnim. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników historii, średniowiecza czy zagadnień obronności. Jeśli chcecie poczuć się jak rycerze w dawnych czasach to wybierzcie się na zwiedzanie trasą obronności. 

wycieczka po murach obronnych

Historia murów obronnych

Bardzo długo Kraków nie posiadał fortyfikacji. Nic dziwnego, że Tatarzy w XIII wieku napadali na miasto, palili je, grabili i uprowadzali jeńców. To właśnie te napady spowodowały, że w 1285 roku książę Leszek Czarny wydał przywilej zezwalający krakowianom na budowę murów obronnych. Jednak ta pierwsza konstrukcja była skromniutka. Ot, wał drewniano-ziemny, który bronił dostępu do miasta. Natomiast do budowy kamiennej ściany przystąpiono na początku XIV wieku. Budowa trwała kilkaset lat. W rezultacie Kraków otoczył wysoki mur, na którym było 8 bram wjazdowych i 47 wież obronnych. Do tego przedmurze wysokie na 2 metry oraz głęboka fosa. Najmłodszym obiektem obronnym był Barbakan zbudowany przez Jana Olbrachta pod koniec XV wieku. Mury miejskie dawały odpór różnym najeźdcom. Nigdy nie zostały zdobyte w bezpośrednim ataku. W czasie „potopu szwedzkiego” miasto poddało się, ponieważ skończyły się zapasy amunicji. Na początku XIX wieku podjęto decyzję o  likwidacji murów obronnych.

Wycieczka po murach obronnych Krakowa

Zwiedzanie murów obronnych obejmuje Barbakan, Basztę Pasamoników, kapliczkę w Bramie Floriańskiej oraz Celestat. Z Barbakanu rozciąga się niesamowity widok na pl. Matejki, Planty, Bramę Floriańską. Dostrzegamy, że system działał bezbłędnie, obrońcy mieli widok na całą okolicę. Oprócz tego mieli 130 otworów strzelniczych rozmieszczonych na czterech poziomach. Natomiast szerokość fosy wokół Barbakanu sięgała 26 metrów. Barbakan łączył się z Bramą Floriańską tzw. szyją. Dziś możecie wejść na galerię, skąd obrońcy wypatrywali wroga, a także zajrzeć do kapliczki w Bramie Foriańskiej. Widok z galerii na ulicę Foriańską jest niesamowity. Dużym zaskoczeniem jest głębokość otworów strzelniczych. Obrońca musiał praktycznie położyć się do strzelania i mocno wyciągnąć. Jednak dzięki temu był dobrze chrononiony przez mur i mógł czuć się bezpiecznie.

Natomiast ostatnim punktem Trasy Obronności jest Celestat czyli siedziba krakowskiego Bractwa Kurkowego/Towarzystwa Strzeleckiego. W dawnych czasach to na mieszczanach i rzemieślnikach spoczywał obowiązek obrony miasta. Organizacją, która szkoliła mieszkańców w strzelaniu było właśnie Bractwo Kurkowego. Początkowo jej siedziba mieściła się w okolicy dawnej Bramy Mikołajskiej. Natomiast od 1837 roku bractwo rezyduje w specjalnie zbudowanej siedzibie przy ul. Lubicz 16 czyli Celestacie. Na ekspozycji zobaczymy portrety, przedmioty pamiątkowe, przykłady uzbrojenia oraz makiety. Najcenniejszym eksponatem jest Srebrny Kur z 1564/1565 roku.

Informacje praktyczne

Mury obronne można zwiedzać w sezonie letnim (kwiecień-październik) od wtorku do niedzieli w godzinach 10:30-18:00. Ostatnie wejście na wystawę jest o 17:30. Na całą Trasę Obronności obowiązuje JEDEN bilet wspólny. Upoważnia on do zwiedzania wszystkich obiektów  w ciągu 7 dni od daty jego zakupu.  Bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 7 zł, grupowy ulgowy również 7 zł. Natomiast za  rodzinny bilet zapłacimy 18 zł. Dla grup muzeum proponuje także lekcje muzealne i warsztaty.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] poznanie i przedstawienie zawirowań z nią związanych. To też znakomity pomysł na zobaczenie średniowiecznych obiektów zachowanych w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *