październik w Krakowie
Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

Zwiedzanie wieży ratuszowej

Zwiedzanie wieży ratuszowej zainteresuje wszystkich miłośników wspinaczek po kamiennych schodach. I cudownych widoków. Bez wątpienia widok z wieży ratuszowej na Rynek Główny oraz okolice jest wart wysiłku. To jeden z chętnie odwiedzanych przez turystów punktów widokowych. Stojąca samotnie wieża ratuszowa aż prosi się o bliższe poznanie i przedstawienie zawirowań z nią związanych. To też znakomity pomysł na zobaczenie średniowiecznych obiektów zachowanych w Krakowie.

Historia wieży ratuszowej

Wieża ratuszowa to wszystko co zostało po dawnym ratuszu. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIV wieku. Natomiast jak wyglądał w dawnych czasach wiemy ze starych rycin i obrazów. Sylwetka budynku była bardzo zgrabna, w kształcie czworoboku. Przy wieży znajdował się główny budynek ratusza oraz spichlerz. Przestrzeń między ratuszem a wieżą zajmował wewnętrzny dziedziniec zamknięty z dwóch pozostałych stron przez mur z galerią dla straży. Główne wejście do ratusza znajdowało się od strony Sukiennic. Natomiast w piwnicach mieściało się kiedyś więzienie i izba tortur, a także Piwnica Świdnicka. Przy wieży ratuszowej w 1782 roku dobudowano także odwach czyli wartownię.

Niestety spichlerz i ratusz padły ofiarą wielkich porządków w czasach Wolnego Miasta Krakowa. A dokładnie rzecz ujmując tak zwanych „burzymurków”. Początkowo planowano wyburzyć jedynie spichlerz, niestety w 1820 roku zburzono także ratusz. Natomiast odwach zburzono już po II wojnie światowej, w 1946 roku. Formalnym powodem były złe asocjacje. Utożsamiano go z rządami austriackimi w okresie zaborów, a następnie z niemieckimi. Ocalała jedynie wieża.

Krakowska wieża mierzy 70 metrów wysokości. Co więcej, jest odchylona od pionu o 55 centymetrów. Natomiast wejścia do wieży obecnie strzegą dwa śpiące lwy. Do Krakowa trafiły z pałacu Morstinów w Pławowicach. Obecnie znajduję się w niej jeden z oddziałów Muzeum Krakowa.

Zwiedzanie wieży ratuszowej

Aby dostać się do punktu widokowego u samej góry należy pokonać 110 schodów. Uprzedzam, że nie należą do najwygodniejszych. Stopnie są kamienne, a niektóre bardzo wysokie – od 28 do 41 centymetrów. Sama klatka schodowa stousnkowo wąska, zamiast poręczy łańcuchy. Osoby wysokie muszą uważać na głowy, ponieważ stropy są niskie.

Wieża jest udostępniona zwiedzającym w sezonie letnim (marzec-październik) od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:30 do 18:00. W poniedziałki od 10:30 do 14:00.  Natomiast w sezonie zimowym (listopad-grudzień) od wtorku do niedzieli od 11:00 do 17:00, zaś w poniedziałki od 11:00 do 14:00. Ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem obiektu. W poniedziałki jest wstęp bezpłatny.

Za bilet normalny zapłacimy 10 zł, ulgowy 8 zł, natomiast rodzinny kosztuje 20 zł. Grupowy ulgowy (np. szkolny) to koszt 6 zł, a grupowy normalny 7 zł. Można też zamówić lekcję muzealną, lekcję w terenie lub warsztaty. Zwiedzać wieżę możecie samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika. Wówczas wysłuchacie niejednej legendy i pikantnej anegdoty!

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. […] Innym sposobem może być wybór mniej popularnych oddziałów muzealnych. Wiadomo, że takie obiekty jak Podziemia Rynku czy Fabryka Schindlera cieszą się niesłabnącą popularnością. Natomiast latem warto zwiedzić obiekty dostępne tylko w sezonie letnim, na przykład mury obronne czy wieżę ratuszową. […]

  2. […] Samotnie stojąca wieża ratuszowa na Rynku Głównym to jeden z moich ulubionych punktów widokowych. Z okien wieży rozciąga się przepiękny widok na Rynek Główny i uliczki Starego Miasta. Możecie obfotografować go praktycznie z każdej strony. Niestety ta wieża widokowa ma też swoje minusy. Po pierwsze, żeby wejść na samą górę musicie pokonać 110 stromych stopni. Ponadto wieża ratuszowa jest zamknięta w sezonie zimowym czyli styczeń-luty. Natomiast w sezonie letnim (marzec-październik) wieżę zobaczycie w godzinach 10:30-18:00. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny, ale obiekt czynny jest krócej, tylko do 14:00. Więcej informacji o zwiedzaniu wieży ratuszowej znajdziecie w tym wpisie. […]

  3. […] już ratuszu. Jest także świetnym przykładem architektury gotyku, o czym przekonacie się podczas zwiedzania wieży. Natomiast z ostatniego piętra obejrzycie piękną panoramę Starego Miasta i zrobicie świetne […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *