womai: centrum inne niż wszystkie
Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

WOMAI: CENTRUM INNE NIŻ WSZYTSKIE

Womai: centrum inne niż wszystkie to oryginalna propozycja zwiedzania dla dzieci i rodziców. Będzie znakomitym uzupełnieniem wycieczki rodzinnej w Krakowie. Sprawdzi się takie jako propozycja zwiedzania dla grup szkolnych i przedszkolnych. Wystawa jest różnorodna i trafia w gusta odbiorców w różnym wieku. Ponadto oferuje możliwość rozwoju inspiracji, uwrażliwienia się na drugiego człowieka.

WOMAI: CENTRUM INNE NIŻ WSZYSTKIE

Centrum Nauki i Zmysłów znajduje się przy ulicy Pawiej, a więc tuż przy Galerii Krakowskiej i rzut beretem od Starego Miasta. Zwiedzić możecie dwie odrębne wystawy czyli „w stronę ciemności i ” i w stronę światła”. Jeśli wybierzecie obydwie przekonacie się, że one znakomicie się dopełniają. Ja zaczęłam zwiedzanie od pierwszej wystawy.

W stronę ciemności

Ekspozycja jest skierowana do osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej dziewięciu lat. Zwiedzanie odbywa się w absolutnej ciemności, nie liczcie na najmniejsze przebłyski światła. Jest to konieczne, aby spróbować poznać świat z pozycji osoby niewidomej. Zresztą przewodnikiem po wystawie jest osoba niewidoma lub słabowidząca. W trakcie zwiedzania musicie korzystać z pozostałych zmysłów takich jak słuch, węch czy dotyk. Czekają na Was takie zadania jak przejście przez ulicę, wejście na niewielki mostek, rozpoznanie przypraw w kuchennych pojemnikach. Ponadto zrobicie zakupy na targu, a także przez dotyk rozpoznacie zaprezentowane przedmioty. Cały czas towarzyszy Wam przewodnik, który pomaga odnaleźć się w ciemności, udziela porad i wskazówek. Ponadto opowiada jak wygląda świat z jego perspektywy, co sprawia mu trudności w codziennym życiu i jak sobie z tym radzi. Przejście tej wystawy jest niesamowitym doświadczeniem. Zmusza do refleksji.

W stronę światła

Z kolei ta wystawa to mnóstwo interaktywnych stanowisk, które pozwalają Wam na głębsze poznanie otaczającego świata. Tutaj panuje światło, a przestrzeń jest pełna kolorów, dźwięków, świateł i barwnych plansz. Zwiedzanie rozpoczyna się od poznania ludzi (wynalazców i naukowców), którzy dzięki swoim odkryciom zmienili świat. Następnie atrakcje pozwalają na aktywny udział uczestników. Dostajemy kolorowe interaktywne pisaki, przechodzimy przez pokój luster,  odkrywamy tajniki działania harfy laserowej. Ponadto na ścieżce zwiedzania pojawią się kolorowe cienie, okulary babuni oraz rysowanie światłem. Spróbujecie stworzyć kolorowe krajobrazy z piasku czy wydobyć dźwięk z kolorowych kieliszków. Ekspozycja w lekki i prosty sposób uczy i bawi jednocześnie.

Co jeszcze?

Oferta WOMAI nie ogranicza się do standardowego zwiedzania. Możecie w centrum zamówić imprezę urodzinową albo warsztaty sensoryczne „zobacz dotykiem”. Oprócz tego oferta zawiera warsztaty w chemicznym laboratorium. Warsztaty są realizowane na specjalne zamówienie dla grup zorganizowanych.

Centrum jest otwarte od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00. Natomiast w weekendy od 10 do 20:00. Bilety można kupić bezpośrednio w kasie albo na stronie internetowej WOMAI w zakładce kup bilet. Jeśli szukacie innych atrakcji w Krakowie dla dzieci zapraszam do tego wpisu.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *