szancer wyobraź sobie w muzeum galicja
Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

Szancer, wyobraź sobie!

Szancer, wyobraź sobie! Tak brzmi tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Galicja. Prawda, że intrygująco? Przede wszystkim jest to wystawa, która ma działać na Waszą wyobraźnię. Ponadto zabierze Was w bajkowy świat, w którym wszystko jest możliwe. To świetny pomysł na rodzinną wyprawę lub urozmaicenie wycieczki rodzinnej po Krakowie. Ale nie oszukujmy się. Wystawa spodoba się także dorosłym. Sama miałam niesamowitą frajdę, kiedy zagłębiałam się w świat Jana Szancera.

Kim był Jan Szancer?

Przede wszystkim genialnym ilustratorem. Urodził się w Krakowie w 1902 roku w rodzinie żydowskiej. Już jako dziecko pobierał lekcje rysunku od sublokatora swoich rodziców, Leonarda Stroynowskiego. Następnie podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sławę zdobył jak ilustrator książek dla dzieci. Ilustrował bajki autorstwa Jana Brzechwy, Jana Chrstiana Andersena, ale także ilustrował Bajki i Satyry Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa. Ponadto projektował kostiumy teatralne i filmowe, był autorem scenografii wielu przedstawień. Szancer współpracował także z  z telewizją i filmem. W 1952 roku został pierwszym w historii kierownikiem artystycznym polskiej telewizji. Co ciekawe na jego ilustracjach możemy odnaleźć twarze jego najbliższych, na przykład drugiej żony Zofii lub córki Małgorzaty. Jego styl rysowania uwielbiali odbiorcy w różnym wieku. Lekka, delikatna, ale zarazem konkretna kreska plus soczyste kolory składały się na niepowtarzalny styl Jana Szancera.

Szancer, wyobraź sobie!

Wystawa w Muzeum Galicja wprowadza odbiorcę do świata Jana Szancera. Pozwala także poznać samego ilustratora. Podążając po ekspozycji poznajemy najpierw małego Janka, potem początkującego ilustratora, w końcu dojrzałego artystę. Nie musicie obawiać się nudy. Cały czas poruszamy się wśród barwnych ilustracji i sami możemy poczuć się jak bohaterowie bajek. Ponadto autorzy wystawy chcieli, aby miała ona charakter interaktywny, skłaniała do działania. Dlatego eksponatów można dotykać, wchodzić do tajemniczej szafy, pozować na balkoniku, a także przebierać się w ulubione postaci z bajek.

Ponadto możemy rysować dowoli, albo kredkami albo po lustrach wykorzystując „magiczne pisaki”. Obserwując przejeżdżającą kolejkę możemy sobie wyobrazić naszą wymarzoną podróż do krainy baśni. Ale to nie wszystkie atrakcje. Na małych odkrywców czeka także teatralna scena z rekwizytami, teatr cieni, ściana niewidocznych strachów oraz drzewo największych marzeń. Ponadto wystawa ma też charakter edukacyjny. Zobaczycie oryginalne, archiwalne wydania książek ilustrowanych przez Szancera, a także możecie poczytać fragmenty jego książek. Uważnie śledząc zaprezentowane informacje poznacie losy Szancera ukazane na tle doświadczeń polskich Żydów w XX wieku.

Informacje praktyczne

Wystawa ma charakter czasowy, będzie dostępna do 15 lipca 2021 roku. Muzeum przygotowało też szereg wydarzeń towarzyszących, między innymi spacery po mieście, pokazy filmowe czy warsztaty dla dzieci z ilustratorami. Jeśli tylko nie będzie obostrzeń wybierzcie się koniecznie na wystawę!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *