makieta kopca krakusa w muzeum podgórza
Muzea i wystawy

Nie myśl sobie, że zwiedziłeś wszystko! Muzeum Podgórza zaprasza

Często słyszę od turystów, że zwiedzili już wszystko. Znają Kraków wzdłuż i wszerz, po Drodze Królewskiej mogliby oprowadzać. Na Wawelu czują się jak w domu, a chcieliby zobaczyć coś nowego. Odkryć zupełnie inne oblicze Krakowa. Jest to możliwe, wystarczy tylko zboczyć z utartych ścieżek i udać się na prawu brzeg Wisły na Podgórze.

Dlaczego warto zwiedzić Podgórze?

Jest to jeden z najbardziej różnorodnych rejonów Krakowa, o bogatej i bardzo złożonej historii.  Podgórze założył  cesarz Józef II pod koniec XVIII wieku. W kolejnym stuleciu nastąpił prężny rozwój miasta, powstawało wiele zakładów przemysłowych. Wbrew głosom Podgórzan miasto zostało przyłączone do Krakowa w 1915 roku. Co ciekawe, miasto założone przez Austriaków, było miejscem, gdzie rozpoczęto rozbrajanie oddziałów austriackich w październiku 1918.

Dziś ilość zabytków i miejsc wartych odwiedzenia może przyprawić o zawrót głowy: muzea, kościoły, fort Św. Benedykta, kamieniołom Liban. Oprócz tego zobaczymy najstarszą budowlę Krakowa czyli Kopiec Krakusa, a także urokliwy Park Bednarskiego. Natomiast najmłodszym, ale arcyciekawym obiektem jest Muzeum Podgórza.

 

Muzeum Podgórza

Ekspozycję otwarto w zabytkowym dworku św. Benedykta. Miejscu o długiej, złożonej i tajemniczej historii. Już za to ogromny plus. Trudno znaleźć lepsze miejsce na wyeksponowanie historii i zabytków Podgórza. Wystawa główna ma charakter multimedialny co sprawia, że zainteresuje odbiorcę w każdym wieku. Ponadto prezentowanym eksponatom towarzyszą opisy, krótkie notatki, multimedialne prezentacje, makiety, filmiki i nagrania dźwiękowe. Sale mają układ chronologiczny oraz tematyczny. Poznajemy dzieje Podgórza od czasów legendarnych – kopiec Kraka, aż po współczesny obraz miasta-dzielnicy. Taki układ sal powoduje, że możemy zwiedzić muzeum w towarzystwie przewodnika, samodzielnie odkrywając kolejne przestrzenie lub słuchając audioprzewodnika. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano nagrania  z audiodeskrypcją, natomiast osoby z z dysfunkcją słuchu poznają wystawę korzystając z tłumaczenia na Polski Język Migowy.

Muzeum przyjazne dzieciom

Obrazki, dźwięki, multimedialne filmiki to coś, co podoba się także małym turystom. Twórcy ekspozycji zadbali o to, aby w każdej sali znalazło się coś atrakcyjnego dla najmłodszych. Są to zatem: kąciki dla dzieci, stanowiska zabaw interaktywnych, zagadki i ciekawostki dotyczące opisywanych miejsc.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *