Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

7 najlepszych muzeów dla dzieci

7 najlepszych muzeów dla dzieci to krótki spis wystaw, które na 100% spodobają się Waszym pociechom. Kraków muzeami stoi, ale nie wszystkie ekspozycje zainteresują małych turystów. Nawet jeśli przez kilka minut będą z zainteresowaniem oglądać obrazy, to po chwili zaczną Was ciągnąć za rękę do wyjścia. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się wystawy multimedialne, interaktywne, w którym oprócz oglądania można dotykać i bawić się. Kraków ma do zaoferowania sporo takich wystaw,  w dzisiejszym wpisie prezentuję idealne na zimową porę.

7 najlepszych muzeów dla dzieci

Podziemia Rynku

Pierwsze miejsce niezmiennie od lat zajmują Podziemia Rynku. Multimedialna ekspozycja pod Sukiennicami co roku przyciąga tłumy zwiedzających niezależnie od wieku. Czarodziejska mgiełka przy wejściu przeniesie Was na ulice średniowiecznego Krakowa. Zobaczycie brukowane drogi, fragmenty kanalizacji, zrekonstruowane chaty, zabawki i przedmioty codziennego użytku sprzed 500 lat. Dopełnieniem zwiedzania jest Kącik edukacyjny i teatrzyk Legenda o Kraku.

Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń

Tuż przy Rynku Głównym, przy ul. Szczepańskiej 2 znajdziecie fantastyczną wystawę prezentującą rozwój Krakowa, od czasów legendarnych po początek XX wieku. Moim zdaniem ekspozycja zainteresuje zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorosłych. Makiety, eksponaty, plansze multimedialne i prezentacje, a do tego filmy o dawnym Krakowie. Wspaniałe odkrywanie historii Krakowa.

Kamienica Hipolitów

Tym razem wystawa bez multimediów, ale z klimatycznym, historycznym wystrojem domu kupieckiego. Zwiedzając kamienicę ruszacie w podróż w czasie, oglądacie zabytkowe pomieszczenia i sprzęty. To także okazja, aby dowiedzieć się jak wyglądało życie w dawnym czasach: jak bawiły się dzieci, gdzie spożywano posiłki, czym były bale i karty wizytowe, czym jest kolekcjonerstwo.

Muzeum Podgórza

Nowo otwarte muzeum ze świetną ekspozycją, wyposażoną w multimedia, interaktywne mapy, zagadki dla dzieci. najmłodszych zainteresują legendy: o legendarnym założycielu miasta księciu Kraku, kupcach wędrujących z dalekich krajów, bohaterach związanych z Podgórzem i Krakowem oraz osoby owiane mgiełką tajemnicy jak czarnoksiężnik Twardowski. Natomiast rodzice przy okazji dowiedzą się wszystkiego o Podgórzu i jego historii.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kolejne, interaktywne wystawy, które można zwiedzać niezależnie od wieku. Zwłaszcza jeśli lubicie ciekawostki i nowinki techniczne. Zabytkowe tramwaje, czynne i historyczne, początki ruchu tramwajowego w Krakowie. Natomiast wystawa Więcej światła odsłania tajemnice światła, jego źródła, a także rozwój od tradycyjnej żarówki po po współczesną diodę LED.

Historyland

Na tej wystawie rządzą klocki LEGO! To prawdziwy raj dla legomaniaków, tych dużych, i tych małych.  Z ponad miliona klocków zbudowano makiety zabytków, zrekonstruowano bitwy i ważne wydarzenia z historii Polski. Dodatkową atrakcją są multimedia. Można obejrzeć Jasną Górę z lotu ptaka, zagrać hejnał mariacki, uruchomić wiatr za pomocą steru i poczuć bryzę morską na twarzy.

Galeria Figur Stalowych

Kolejny pomysł na rodzinne zwiedzanie. Niesamowita ekspozycja rzeźb stalowych, wykonanych z elementów recyklingu złomu stalowego. Figury popularnych bohaterów, samochody wykonane w skali 1:1, do których można wsiąść i zrobić sobie fotosesję. Plusem jest to, że rzeźb można dotykać, poruszać mechanizmami, kręcić kierownicą, testować eksponaty.

 

Zaprezentowane 7 najlepszych muzeów dla dzieci świetnie sprawdzą się w okresie zimowym. Mogą być pomysłem na samodzielne zwiedzanie, albo uzupełnieniem rodzinnej wycieczki. Kraków dla rodzin z dziećmi ma wiele do zaoferowania, zarówno w sferze edukacyjnej jak i rozrywkowej.

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Hej wielkie dzięki za wpis dla nas !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *