Muzea i wystawy

Mieszczański dom: zwiedzanie Kamienicy Hipolitów

Zwiedzanie Kamienicy Hipolitów to możliwość poznania tradycyjnego mieszczańskiego domu. Z oryginalnym wyposażeniem, podziałem na część towarzyską i domową, zbiorem kolekcjonera. Warto pamiętać, że ta kamienica jest jednym z niewielu mieszczańskich wnętrz, przeznaczonych dla zwiedzania. Jeśli ciekawi Was jak dawniej krakowianie urządzali swoje mieszkania wycieczka po Kamienicy Hipolitów będzie świetnym wyborem.

Mieszczański dom

Kamienica Hipolitów znajduje się przy placu Mariackim 3. Budynek pochodzi z XIV wieku. Natomiast pod koniec XVI wieku znalazł się w rękach zamożnej, kupieckiej rodziny Hipolitów. W następnym stuleciu kamienica zmieniła właścicieli. Przejął ją Jan Zaleski, człowiek zamożny, ale i wykształcony. Własnością Zaleskich budynek był do końca wieku XVIII, następnie należała do rodziny Szastrów, by w końcu stać się kamienicą czynszową ze sklepami na parterze. Urządzona obecnie w kamienicy wystawa „Mieszczański dom” prezentuje jak mieszkali krakowianie w dawnych wiekach, jak wyglądało życie codzienne i rozrywki. Ekspozycja prowadzi nas przez takie pomieszczenia jak: gabinecik, gabinet, sypialnia, bawialnia, pokój kolekcjonera, pokój babci, przedpokój, pokój panienki, jadalnia, salon i sypialnia małżeńska. Wystrój świadczy o zamożności i pozycji społecznej właścicieli. Każde pomieszczenie ma inny charakter. Pokój panienki jest skromnie urządzony, salon poraża przepychem, a pokój kolekcjonera wygląda niczym małe muzeum.


Zwiedzanie Kamienicy Hipolitów

Ekspozycję Dom Mieszczański można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:30 (pn-wt oddział jest zamknięty). Natomiast w środy można skorzystać z bezpłatnego wstępu na wystawę stałą. Koszt biletu normalnego to 10 zł, ulgowy 8 zł, a za rodzinny zapłacimy 20 zł. Dla grup zorganizowanych bilet wstępu kosztuje odpowiednio 8 zł i 7 zł ulgowy dla szkół. Kamienicę Hipolitów można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Istnieje także możliwość zamówienia dla grupy lekcji muzealnej lub warsztatu. Planując zwiedzanie pamiętajcie, że ekspozycja mieści się na piętrze, na które prowadzą dosyć strome schody. Nie ma możliwości zwiedzania przez osoby na wózkach.

Po zwiedzaniu można odpocząć w kawiarence Cafe Magia, która znajduje się parterze.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *