Muzea i wystawy

Kopiec pamięci czyli Kraków niepodległościowy

Niedawno otwarta wystawa  Kopiec pamięci jest jednym z wydarzeniem upamiętniającym setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to opowieść o Kopcu Józefa Piłsudskiego w Lasku Wolskim. Po śmierci marszałka Piłsudskiego w 1935 pojawiły się liczne głosy dotyczące upamiętnienia jego osoby, a także roli, jaką odegrał w walce o niepodległość.

Kopiec pamięci geneza

Sypanie kopca rozpoczęto 6 sierpnia 1934 roku, znamienna data – dwudziesta rocznica wymarszu z Krakowa I Kadrowej. Budowę ukończono 9 lipca 1937 roku. Po śmierci marszałka Piłsudskiego postanowiono nazwać kopiec jego imieniem. Nosi też inną, symboliczną nazwę – „Mogiła mogił„, ponieważ w trakcie jego sypania składano w nim ziemie z pól bitewnych, gdzie walczono o wolność Polski. Ziemię przywożoną niekiedy z dalekich zakątków Polski, Europy czy świata.

Wystawa Kopiec pamięci

Wystawa Kopiec pamięci przybliża nam w przejrzysty sposób historię sypania kopca, zaangażowanie różnych warstw społecznych, które czynnie przyczyniły się do jego budowy. Na wystawie znajdziecie liczne urny, w których przynoszono ziemię umieszczaną w kopcu. Mają najróżniejsze kształty i formy: pocisków, hełmów, a nawet orła. Obejrzycie także liczne fotografie, listy, artykuły prasowe oraz wspomnienia.

Osobną część wystawy zajmuje historia kopca w czasie okupacji niemieckiej oraz w okresie powojennym. Polityka hitlerowska zakładała zniszczenie wszelkich symboli polskości. Generalny gubernator Hans Frank wydał rozkaz zburzenia kopca, ale na szczęście do tego nie doszło. Po II wojnie światowej kopiec Piłsudskiego popadł w zapomnienie, co prowadziło do jego powolnej dewastacji. W latach 90-tych przeprowadzono prace renowacyjne.

Wystawa znajduje się w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 i można ją oglądać do 27 stycznia 2019 roku. Mimo niewielkich rozmiarów prezentuje sedno informacji dotyczących budowy i historii kopca. Można potraktować ją jako punkt wyjściowy do podążania szlakiem Niepodległości, albo podsumowanie wcześniejszego zwiedzania.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *