Podgórze 7 miejsc które musisz zobaczyć
Aktualności

Kościółek św. Benedykta

Do końca wakacji zostało kilkanaście dni. Warto wykorzystać ten czas maksymalnie i zwiedzić w Krakowie miejsce na co dzień niedostępne. Takim miejscem jest kościółek Św. Benedykta na Podgórzu.Niewielka, zabytkowa świątynia należy do jednych z najbardziej tajemniczych miejsc Krakowa. Prawdopodobnie powstała w XI wieku. Wybór miejsca budowy nie był przypadkowy. Usytuowano go naprzeciwko kopca Krakusa, który był ośrodkiem kultu pogańskiego. Również wezwanie św. Benedykta ma charakter mocno chrystianizacyjny.

Tak czy inaczej początki działania kościółka są owiane mrokiem tajemnicy. Po raz pierwszy o oficjalnych źródłach kościół jest wymieniony w Kodeksie Dyplomatycznym Katedry Wawelskiej z 1254 roku i to jako własność sióstr norbertanek na Zwierzyńcu. W tym okresie kościół był budowlą kamienną i w pełni już wyposażoną. Nie wiemy dlaczego zaczął popadać w ruinę. Został odnowiony w XVI wieku i przekazany pod opiekę Duchakom. Zakonnicy opiekowali się świątynią do I rozbioru Polski. Kiedy zgodnie z traktatem rozbiorowym Podgórze oddzielono kordonem, Duchacy stracili możliwość opieki nad nim. Postępowało powolne niszczenie, a wizja remontu oddalała się z każdym rokiem. W II połowie XIX wieku w związku z budową Twierdzy Kraków Austriacy przymierzali się do zburzenia kościółka. Na szczęście udało się uchylić tę decyzję. Kościół wyremontowano i obecnie pozostaje pod opieką podgórskiej parafii.

Z kościółkiem wiąże się także legenda o Czarnej Damie zwanej także Czarną Księżniczką. Strzeże ona olbrzymich skarbów ukrytych  podobno pod ołtarzem kościółka. Śmiałek, który ją pokocha i poślubi wyzwoli piękną Księżniczką spod klątwy i zyska wielkie bogactwo. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ zalotnik najpierw musi wykazać się szaleńczą odwagą, żelazną wolą i wykonać arcytrudne zadanie…

Jest zaledwie kilka dni w roku, kiedy kościółek św. Benedykta można zwiedzać. Tradycyjnie w święto Rękawki czyli we wtorek po Wielkanocy. A także w wakacyjne soboty. Jeśli chcecie zobaczyć wnętrze najmniejszego krakowskiego kościoła to możecie udać się na Wzgórze Lasoty w sobotę 25 sierpnia br. 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *