Muzea i wystawy

Otwarcie Rydlówki

Rydlówka to miejsce znane każdemu miłośnikowi twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Próg, w którym stał artysta i obserwował gości zapierał dech w piersiach zwiedzającym. Zamknięcie muzeum w 2014 roku wywołało niemałe zamieszanie. Jednak w końcu nadeszła długo upragniona chwila – 20 listopada nastąpiło ponowne otwarcie Rydlówki. Jeśli uwielbiacie Młodą Polskę lub planujecie zwiedzać Kraków śladami Stanisława Wyspiańskiego zajrzyjcie koniecznie do Bronowic!

Historia Rydlówki

Mało kto dziś pamięta, że dworek kiedyś należał do Włodzimierza Tetmajera. Artysta zbudował go pod koniec XIX wieku. I co tu dużo mówić, ale była to bardziej bronowicka chata niż pański dworek. Drewniana, nieduża, kryta strzechą. Ale bardzo lubiana przez Tetmajera i jego żonę Annę Mikołajczykównę. To miejsce, jak i całe Bronowice, zapadło także w serca i dusze inny młodopolskim artystom. I tak pewnego letniego dnia w domu Tetmajerów Lucjan Rydel wypatrzył młodszą siostrę Anny Tetmajerowej – Jadwisię. Uczucie było nagłe, silne, ale i trwałe. Młodzi stanęli na ślubnym kobiercu 20 listopada 1900 roku, a Włodzimierz Tetmajer użyczył na weselną zabawę swojego dworku. Zabawa trwała cztery dni. Wśród bawiących się gości był drużna pana młodego i jego przyjaciel z czasów szkolnych Stanisław Wyspiański. Artysta chłonął atmosferę, słuchał toczących się rozmów i postanowił wszystko opisać. Tak powstało „Wesele”, dramat, który przyniósł Wyspiańskiemu sławę, a Rydlówce nieśmiertelność.

 

Otwarcie Rydlówki

Ponowne otwarcie ekspozycji przypadło w setną rocznicę śmierci Lucjana Rydla, Pana Młodego z „Wesela”. Artysta nabył dworek od Tetmajera w 1908 roku, a następnie przebudował według projektu F. Pokutyńskiego. Niestety w 1914 roku, kiedy wybucha I wojna światowa Rydlowie musieli opuścić dworek, ponieważ zajęli go oficerowie austriaccy. Powrócili w 1915 roku, a Lucjan Rydel zmarł 3 lata później nie doczekawszy odzyskania niepodległości. W swoim testamencie zaznaczył, że pragnie aby dworek pozostał w rękach rodziny. I tak się stało. Mimo funkcjonowania muzeum,  Rydlówka w dalszym ciągu jest własnością rodziny Rydlów.

W uroczystym otwarciu muzeum uczestniczyli uczestniczyli potomkowie Lucjana Rydla, m.in. prof. Jan Rydel, Katarzyna Rydel-Johnston, Maciej Rydel. Ponowne udostępnienie Rydlówki połączono ze świętem osadzania Chochoła, czyli obrzędu okrywania krzaka róży słomą. Wydarzenie jest organizowane co roku i upamiętnia ślub Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.

chochoł Rydlówka

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] nic nie mówił, tylko stał i przyglądał się bawiącym się gościom. W dworku, późniejszej Rydlówce ujrzał swój dramat i postanowił go […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *