pomnik Piłsudskiego i Legionowej Czwórki
Aktualności

Śladami Niepodległości w Krakowie

Śladami Niepodległości w Krakowie to najpopularniejsza wycieczka ostatnich miesięcy. Niebagatelna, bo okrągła 100 rocznica odzyskania Niepodległości, spowodowała duże zainteresowanie tym tematem. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapy Europy a naród odzyskał upragnioną wolność. Mówiąc o odzyskaniu Niepodległości nie sposób pominąć wydarzeń, które do niej doprowadziły. Powstanie Legionów, walka na frontach I wojny światowej, pielęgnowanie języka i kultury. A przede wszystkim ludzie, żołnierze, działacze społeczni, którzy walczyli z zaborcami.

Śladami Niepodległości w Krakowie

Kraków był pierwszym miastem polskim, które odzyskało Niepodległość. Stało się to dzięki polskim żołnierzom walczącym w armii austriackiej, którzy pod wodzą por. Antoniego Stawarza przejęli koszary austriackie. Zajęcie Krakowa odbyło się  błyskawicznie, praktycznie bez jednego wystrzału 31 października 1918 roku. Decydujące wydarzenia rozegrały się na Podgórze. Akcję rozbrajania Austriaków przeprowadzono równocześnie w koszarach przy ul. Kalwaryjskiej i Wielickiej.

 

tablica upamiętniająca odzyskanie niepodległości na wieży ratuszowej

 

Kopce wolności

W Krakowie warto zwiedzić namacalne pomniki wolności jakimi są kopce. Starszy jest poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Bohater narodowy, przywódca insurekcji z 1794 roku bywał w Krakowie kilkakrotnie. Przy Rynku Głównym miał siedzibę jego sztab, ponadto na krakowskim rynku złożył przysięgę narodowi polskiemu. Po śmierci spoczął w krypcie św. Leonarda w katedrze wawelskiej. Natomiast drugi kopiec noszący imię Józefa Piłsudskiego usypani w latach 30-tych XX wieku. Nazywamy go Mogiłą Mogił, ponieważ złożono do niego ziemię z pól bitewnych, na których krew przelewali polscy żołnierze.

Mogiła Mogił czyli Kopiec im. Piłsudskiego

Śladami Józefa Piłsudskiego

Kopiec na Sowińcu nie jest jedynym miejsce związanym z Józefem Piłsudskim. W Krakowie spędził 17 lat, to miasto odwiedzał kilkakrotnie w czasach Polski niepodległej. W związku z tym znajdziemy wiele miejsc i domów, które pamiętają go jako działacza społecznego, konspiratora, a także Komendanta Legionów. Właśnie na Oleandrach sformował I Kadrową, która dała początek Legionom Polskim. Podobnie jak Tadeusz Kościuszki Piłsudski spoczął w katedrze wawelskiej.

Muzea a Niepodległość

Wiele krakowskich muzeów przygotowało wystawy związane z niepodległością. W Muzeum Podgórza obejrzymy wystawę Wolność przyszła z Podgórza, która pokazuje jak długi był to proces. Nie był to jednorazowy akt, ale wysiłek kilku pokoleń, dlatego zobaczymy kolejne powstania narodowe, następnie utworzenie Legionów i rolę Józefa Piłsudskiego. Równie przekrojowa jest wystawa Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego w Muzeum Narodowym. Podzielona na 9 części zatytułowanych cytatami z pism Józefa Piłsudskiego opowiada o walkach o niepodległość, represjach, tradycjach patriotycznych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *