Jak wesprzeć turystykę w trudnych czasach?
Aktualności

Jak wesprzeć turystykę w trudnych czasach?

Jak wesprzeć turystykę w trudnych czasach? Czy coś możemy zrobić dla przewodników? I nie tylko dla przewodników. Pamiętajmy, że turystyka to sieć połączonych naczyń: przewodnicy, muzea, hotele, atrakcje. Ponadto warto wspomnieć o taksówkarzach, dorożkach, meleksach, sklepach, które żyją w Krakowie w dużej mierze z turystów. Podobnie jak restauracje czy kawiarnie. A tu znów wróciliśmy do punktu wyjścia. Do tego samego co zafundowano nam w marcu. Powiem szczerze, że jest gorzej. Wyobrażacie sobie sytuację, że dotyka Was zakaz prowadzenia działalności, a jednocześnie licznik wszystkich opłat tyka non stop?

Jak wesprzeć turystykę w trudnych czasach?

Jedno jest pewne – nie wszyscy przetrwają drugi lockdown. Ponadto firmy, które przetrwają nie będą już takie same. Co więcej, zmieni się rynek usług turystycznych. Może się tak zdarzyć, że nie pojedziecie więcej na urlop z ulubionym biurem podróży. Nie spotkacie na rynku tych samych przewodników i nie zjecie pysznego obiadu w swojej ulubionej knajpce. Czy możemy coś zrobić, żeby ratować sytuację? Jest kilka sposobów.

1. Zmień termin, nie odwołuj

Takie hasło królowało w social medial wiosną. Natomiast teraz jest jeszcze bardziej aktualne i potrzebne. Jeśli tylko możesz to zmień termin wycieczki po Krakowie, a nie odwołuj przyjazdu. W ten sposób ratujesz turystykę w przyszłym sezonie. Tym bardziej, że Twój przyjazd to nie tylko usługa przewodnicka po Krakowie, ale i szereg dodatkowych usług. Nocleg, zwiedzanie muzeów, może rezerwacja warsztatów. Jeśli tylko chcesz to dasz radę przenieść wszystko na nowy, bardziej sprzyjający termin.

2. Zamów zwiedzanie online

Z kolei to jest sposób, aby zwiedzać Kraków mimo obostrzeń. Wirtualne wycieczki umożliwiają poznanie Krakowa bez wychodzenia z domu. Bezpiecznie, każdy ze swojego domu może przejść się po Rynku Głównym, ulubionych ulicach Krakowa. Posłuchać o sekretach z życia królów, żydowskim Kazimierzu czy Młodej Polsce. Wiem, że nie wszyscy lubią zwiedzanie w formie online. I na pewno jest już przesyt tego typu wydarzeń. Ponadto tęsknimy za normalnością, ruchem. Jednak jak się nie ma co się lubi, lubi się to co się ma! Wirtualne wycieczki sprawdzą się w przypadku uczniów, studentów, kół seniorów, a także rodzin dziećmi.

3. Okaż wsparcie w social mediach

Dlaczego warto to robić? Ponieważ odzew ze strony turystów jest dla przewodnika największą nagrodą. A także motywacją, żeby na bieżąco opracowywać nowe oferty. Jeśli czytasz posty na facebooku, które Ci się podobają to je polub. A jeszcze lepiej udostępnij swoim znajomym. Dzięki temu treść posta zyskuje dłuższe życie. Pamiętajcie, że w Internecie jest ogromny napływ informacji. Często sami nie pamiętamy co i u kogo, ciekawego czytaliśmy. Inaczej jest kiedy wchodzimy w interakcję z daną osobą. Komentarz pod postem będzie znakiem, że artykuł Wam się podobał.

4. Poleć przewodnika swoim znajomym

To punkt, który właściwie wynika z poprzedniego. Jeśli wiesz, że ktoś się wybiera w podróż do Krakowa poleć mu usługi swojego przewodnika. A może ktoś szuka informacji na temat wycieczek wirtualnych. Lub chce zamówić indywidualną wycieczkę po Krakowie? Przecież nie wszystkie formy działalności zostały zakazane. Jeśli tylko możesz polecaj sprawdzone usługi. Może być to podesłanie linka do strony albo właśnie polecenie fan page.

5. Zamów jedzonko z restauracji na dowóz

To bardziej apel do mieszkańców Krakowa i okolic. Jeśli lubicie jakąś kuchnię i nie chcecie, żeby Wasza ulubiona knajpka padła zamówcie od czasu do czasu jedzenie na dowóz. Albo jeśli macie możliwość złóżcie zamówienie z osobistym odbiorem. Korzyści z takiej opcji są potrójne. Zrobicie sobie przyjemny spacer, zjecie coś smacznego, okażecie wsparcie restauracji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *