Pomysły na Dzień Dziecka w Krakowie
Aktualności,Kraków dla dzieci

Dzień Dziecka w Krakowie

Dzień Dziecka w Krakowie to świetna okazja do poznania miasta, ale nie tylko. Przede wszystkim możliwość integracji z rówieśnikami, dobrej zabawy, a przy okazji szczypta edukacji. Powszechnie wiadomo, że długie miesiące izolacji źle wpłynęły na naszą psychikę. I niestety najbardziej ucierpiały na tym dzieci, którym ukradziono rok życia. Rok szczęśliwego dzieciństwa czy czasu nastoletniego. Dlatego warto korzystać z okazji i wynagrodzić im ten stracony czas.

Dzień Dziecka w Krakowie

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka będą wyglądać inaczej jak zazwyczaj. Z wiadomych względów, o których już nie chce mi się wspominać. Przede wszystkim nie będzie atrakcji organizowanych przez miasto. Zazwyczaj z okazji Dnia Dziecka odbywał się Rodzinny Smoczy Piknik pod Wawelem. Ponadto ulice Krakowa przemierzała Parada Smoków. W tym roku atrakcje musimy zorganizować sobie sami.

W każdym razie ten dzień to idealny moment na zorganizowanie uczniom wycieczki szkolnej po Krakowie. Te tygodnie, kiedy dzieci wróciły do szkół warto maksymalnie na integrację. Uczniowie muszą poznać się na nowo. Albo w ogóle poznać, ponieważ „pierwszaki” tej szansy praktycznie nie miały.

Pamiętajcie, że do wyboru mamy różne trasy wycieczek po Krakowie. Możemy zrealizować ambitniejszy program i wybrać temat wycieczki związany z tym, czego Wasi uczniowie uczą się w szkole. Zatem znakomicie sprawdzą się wycieczki śladami Tadeusza Kościuszki, Stanisława Wyspiańskiego, wielokulturowy Kazimierz, czy też Wzgórze Wawelskie. Natomiast możemy też wybrać trasy lżejsze, zielone, połączone z piknikiem. Tutaj znakomicie sprawdzi się wycieczka po Podgórzu. Trochę zabytków, szczypta historii, dużo zieleni i fajnych miejsc, aby usiąść i pobyć ze sobą. Wycieczka idealna po prostu!

Dodatkowe atrakcje

Ale nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Z doświadczenia wiem, że uczniowie lubią te lżejsze momenty, czas dla siebie po prostu. Może po zwiedzaniu warto wybrać się wspólnie na pizzę lub jakąś sałatkę? Świetnym rozwiązaniem są warsztaty kulinarne. Propozycję wartą rozważenia znajdziecie między innymi w tym wpisie.  Jeśli nie macie czasu lub funduszy na warsztaty to wspólne wyjście na lody też trafi w gusta uczniów. Albo na gofry, czy zapiekanki na placu Nowym. Innym „smacznym” miejscem na kulinarnej mapie Krakowa jest skwer Judaha na Kazimierzu. Pyszne naleśniki, frytki, maczanka po krakowsku to tylko kilka propozycji.

Czy wiecie, że …?

Dzień Dziecka ma długą tradycję? Początki sięgają 1925 roku, kiedy w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. Natomiast w Polsce z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929  obchodzono Dzień Dziecka 22 września! Program świętowania wyglądał następująco: msza święta, uroczysta akademia w szkole, a później organizowano uczniom gry i zabawy. Zamiast wypasionych prezentów rozdawano dzieciom słodycze. Po drugiej wojnie światowej w Polsce i innych krajach bloku socjalistycznego Dzień Dziecka ustanowiono w 1950 roku na 1 czerwca. Dwa lata później zdecydowano, że to święto na stałe zagości w polskim kalendarzu. Z tej okazji odbywają się wycieczki, zawody sportowe, spacery, gry czy wyjścia do kina.

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *