makieta kopca krakusa w muzeum podgórza
Aktualności,Kraków dla dzieci

Co zwiedzić w Krakowie po pandemii?

Co zwiedzić w Krakowie po pandemii? Jakie miejsca  uwzględnić w programie wycieczki? Przez pandemię turystyka mocno dostała po głowie. Szczerze mówiąc, momentami dziwię się, że jeszcze działamy. Mimo wszystkich przeciwności przewodnicy i muzea trwają dzielnie na posterunku. I z całych sił starają się Wam pokazać piękno Krakowa. Dlatego korzystajcie z możliwości i zwiedzajcie jak najwięcej, bo tak szybko nas zamykają. W dzisiejszym wpisie zapraszam na mój subiektywny spis miejsc, które warto zwiedzić w Krakowie.

Co zwiedzić w Krakowie po pandemii?

Muzeum Narodowe

Oferuje bogaty zestaw wystaw stałych i czasowych. Szczególnie polecam Muzeum Książąt Czartoryskich, które może poszczycić się najcenniejszą kolekcją w Polsce. Ponadto warto zajrzeć do Galerii Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach, aby zobaczyć cudowne dzieła polskich twórców. Natomiast dzieci i generalnie młodsi turyści będą zachwyceni Domem Jana Matejki. Zresztą dorosłym też się spodoba. Tym bardziej, że życie artysty zawiera niejedną pikantną anegdotę.

Podziemia Rynku

To znakomite miejsce na wycieczkę rodzinną po Krakowie. Schodząc pod płytę Rynku Głównego symbolicznie cofacie się w czasie i poznajcie życie mieszkańców średniowiecznego Krakowa. Ponadto liczne ekrany multimedialne, urywki filmów, teatrzyk pozwolą Wam poczuć realia średniowiecznego miasta. Możecie sprawdzić swoja wagę i wzrost według średniowiecznych miar, zajrzeć do dawnych chat, a także pobawić się w archeologów.

Muzeum Podgórza

Tutaj łatwo możecie zapomnieć, że jesteście w muzeum. To miejsce nie ma nic wspólnego z nudnymi wystawami. Cała ekspozycja ma charakter interaktywny i multimedialny. Zobaczycie filmiki, przesuwane makiety i plansze. Podążając za kolejnymi punktami odkrywacie wszystkie sekrety Podgórza. Poznacie historię budowy Kopca Kraka, legendę o założycielu miasta, a także zobaczycie dawny skład solny przy Wiśle. Do tego muzeum spokojnie możecie zabrać swoje dzieci lub uczniów.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Trudno o bardziej krakowskie miejsce na wycieczkowej i kulinarnej mapie Krakowa. Pamiętajcie, że wielką fanką obwarzanków była sama królowa Jadwiga. Władczyni zamawiała po kilka koszy dziennie tego specjału. Po wizycie w Muzeum Obwarzanka już nigdy nie pomylicie obwarzanka z bajglem, czy nie daj Boże! z preclem. Ponadto sami podczas warsztatów zrobicie własnoręcznie przepysznego obwarzanka.

Krakowskie synagogi

Były zamknięte przez długie miesiące, ale na szczęście od 30 maja otworzyły się na turystów. Synagogi to przede wszystkim miejsca kultu krakowskich Żydów. Ale także są opowieścią o kulturze, tradycji i zwyczajach żydowskich. W czasie zwiedzania dowiecie się, czym jest aron ha-kodesz i bima, dlaczego przed modlitwą należy umyć ręce i dlaczego mężczyźni i kobiety modlą się oddzielnie. Wizyta w synagodze to dopiero początek fascynującej opowieści o Kazimierzu żydowskim. Aby poznać wszystkie jego sekrety ruszamy dalej.

Womai

Czyli Centrum Nauki i Zmysłów to niezwykłe miejsce, w którym edukacja łączy się z zabawą. Wszystkie informacje są dostarczane w bardzo przystępny sposób. Ekspozycja łączy dwa antagonistyczne światy: ciemności i światła. Przede wszystkim uczy nas poruszania się po nich przy pomocy różnych zmysłów. Po świecie ciemności oprowadzą Was osoby niewidome, które pokażą jak można korzystać z uroków świata nie widząc. Wystawa bardzo rozwija wrażliwość dzieci, ale także zachęca je do aktywnego poznawania świata.

Agnieszka

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *