galeria sztuki starożytnej
Muzea i wystawy

Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej

Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej w krakowskim Arsenale zaprasza wszystkich miłośników. Wystawa jest czynna cały tydzień, za wyjątkiem poniedziałku. Ponadto we wtorki obowiązuje darmowy wstęp, więc możecie podziwiać zbiory bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Natomiast w pozostałe dni tygodnia uczniowie i młodzież ucząca się mogą zwiedzić muzeum za symboliczną złotówkę. Warto pamiętać o tej opcji i zabrać swoich uczniów na lekcję o starożytności do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej

Kolekcję dzieł antycznych zawdzięczamy księciu Władysławowi Czartoryskiemu. To on odziedziczył po swojej babci Izabeli Czartoryskiej kolekcjonerską pasję. W drugiej połowie XIX wieku zaczął zbierać antyki, korespondował z wieloma pracowniami kolekcjonerskimi. A nawet zatrudniał specjalnych agentów, którzy mieli w Italii i Egipcie wyszukiwać dla księcia wspaniałe obiekty. Władysław Czartoryski chciał stworzyć wyjątkową kolekcję, ozdobę ekspozycji antycznych dzieł. Zamiary ambitne tym bardziej, że książę równocześnie był zajęty tworzeniem Muzeum Narodowego w Krakowie. Ten projekt wymagał niemałych nakładów finansowych. Co udało mu się pozyskać?

Sarkofag Tachenemti

Uwagę zwiedzających przyciągają przede wszystkim egipskie sarkofagi. Na wystawie zobaczycie sarkofag oraz kartonaż z mumią Asetemachbit, która była kapłanką boga Amona, żoną kapłana boga Mina w świątyni w Tebach. Ponadto jest niezwykle interesujący sarkofag z mumią Tachenemti. Oglądając sarkofagi poznajemy wierzenia starożytnych Egipcjan, imiona najważniejszych bogów, metody mumifikacji. Natomiast uzupełnieniem tej tematyki są mumie zwierząt, a także przedmioty codziennego użytku.

źródła galeria sztuki starożytnej

Rzeźba

Na ekspozycji drugą dominantą będzie zespół rzeźb. Tutaj oprócz przedmiotów zakupionych przez księcia Władysława Czartoryskiego zobaczycie nabytki zakupione przez hrabiego Artura Potockiego. Najpierw znajdowały się przy Rynku Głównym w Pałacu pod Baranami. Następnie trafiły do pałacu w Krzeszowicach. W tej części dominują posągi boga Jowisza z III w.,  kobiety ze zrekonstruowaną głową portretową, a także bogini Wenus. Znajdziecie też ciekawe torsy młodzieńców oraz rekonstrukcję posągu boga Merkurego.

źródła. galeria sztuki starożytnej

Fragmenty sarkofagów

Prezentowane stele grobowe i fragmenty sarkofagów pozwolą nam zobaczyć jak zmieniały się tradycje pochówków. Na prezentowanych obiektach ujrzycie sceny mitologiczne i batalistyczne. Natomiast na sarkofagach wczesnochrześcijańskich pojawią się przedstawienia Apostołów, Chrystusa, sądu Piłata.

Zabytki greckie

Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wyjątkowy zespół waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych. To właśnie wazy, a także inne przedmioty codziennego użytku umożliwią nam poznanie bogactwa świata wierzeń, mitów oraz tego, jak wyglądało życie codzienne starożytnych Greków. Ponadto zobaczymy sceny walk i  zawodów sportowych.

galeria sztuki starożytnej

Ekspozycja może być ciekawym uzupełnieniem lekcji o starożytności. Ale spodoba się też wszystkim miłośnikom antyku. Jeśli chcecie zobaczyć wystawę z przewodnikiem zapraszam do kontaktu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *