Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego często turyści traktują tylko jako opcję dodatkową. A niesłusznie, ponieważ wystawa w Collegium Maius zawiera perełki związane z historią uniwersytetu i wybitnymi uczonymi. Pamiętajmy, że uczelnia to najstarszy uniwersytet w Polsce. Akademię Krakowską ufundował Kazimierz Wielki w 1364 roku, jednak jego śmierć zahamowała rozwój uniwersytetu. Odnowienie akademii to zasługa królowej Jadwigi, która przekazała na ten cel osobiste fundusze, a także Władysława Jagiełło, który w 1400 roku wydał nowy akt fundacyjny. Dziś Uniwersytet Jagielloński cieszy się międzynarodową renomą, a wnętrza jego najstarszej części kryją prawdziwe skarby.

Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Muzeum znajduje się w Collegium Maius, czyli kamienicy, którą Władysław Jagiełło kupił dla uniwersytetu w 1400 roku. Prawie 100 lat trwała rozbudowa uniwersytetu poprzez dobudową sąsiednich domów. Obecnie możemy zachwycać się piękną architekturą, zobaczyć gotycki wykusz i fragment tzw. „dzikiego muru” z białego wapienia, a także przespacerować się krużgankami. Imponująco prezentują się schody zwane profesorskimi, które z dziedzińca prowadzą na I piętro. Kiedyś parter zajmowały sale wykładowe, natomiast na I piętrze była biblioteka (Libraria), Izba Wspólna (Stuba Communis), skarbiec oraz Aula. Obecnie w zabytkowych wnętrzach możemy podziwiać dzieła sztuki, pamiątki oraz kolekcję instrumentów naukowych.

Wnętrza

Same pomieszczenia cieszą oko. Do muzeum wchodzimy przez ozdobny portal Porta Aurea. W dawnej bibliotece podziwiamy piękne stropy. Następnie przechodzimy do Izby Wspólnej z XV wieku, która kiedyś służyła jako jadalnia i miejsce spotkań profesorów. Perełką tej sali są schody spiralne z Gdańska z 1700 roku oraz piec barokowy. Do dziś ta sala służy jako miejsce do podejmowania najważniejszych gości UJ. Natomiast w Auli zobaczymy przepiękny strop kasetonowy z rozetami oraz drzwi z 1593 roku przeniesione z krakowskiego ratusza.

Zbiory

Kolejnym powiewem historii są zbiory prezentowane w muzeum, zwłaszcza w Skarbcu. Rzemiosło artystyczne godnie reprezentują: berła, złote łańcuchy i pierścienie. Zobaczymy też tzw. Złoty Globus Jagielloński, kopię dokumentów fundacyjnych uniwersytetu, medal literackiej Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, instrumenty astronomiczne przekazane przez profesora Marcina Bylicę. Ściany zdobią portrety najważniejszych osób związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim, a także popiersia sławnych Polaków, uczonych oraz absolwentów.

 

Zwiedzanie – informacje praktyczne

Warto dokonać telefonicznie wcześniejszej rezerwacji biletów. Zwiedzanie odbywa się w grupach maksymalnie 20-osobowych z przewodnikiem. Czas zwiedzania to około 30 minut, wejścia na wystawę do 20 minut. Muzeum w sezonie zimowym ( 1 listopada – 31 marca) jest czynne od poniedziałku do piątku od 10:00 do 14:20, w soboty od 10:00 do 13:30. Natomiast w sezonie letnim ( 1 kwietnia – 31 października) od 10:00 do 14:20 (poniedziałek, środa, piątek) i od 10:00 do 17:20 we wtorki i czwartki. W soboty zwiedzanie jest bezpłatne bez przewodnika, ostatnie wejście o godzinie 13:30.

Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego może być świetnym pomysłem na uzupełnienie wycieczki po dzielnicy uniwersyteckiej. Spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy lubią i interesują się historią.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Jagiellońskiego. Więcej informacji o zbiorach i zasadach zwiedzania muzeum znajdziecie w tym wpisie. Wielką atrakcją Collegium Maius jest grający zegar. Co dwie nieparzyste godziny możemy przy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *