zdjęcia ocalonych Fabryka Schindlera
Aktualności,Muzea i wystawy

Śladami II wojny światowej

Wycieczka śladami II wojny światowej to opowieść o okupowanym Krakowie. Najbardziej tragiczna, krwawa wojna XX wieku odcisnęła swoje piętno także na Grodzie Kraka. Niemcy zajęli Kraków bardzo szybko, bo już 6 września 1939 roku. Co więcej, miastu zgotowano niechlubną rolę stolicy Generalnego Gubernatorstwa. Natomiast Wawel zamknięto dla Polaków i zamieniono na siedzibę generalnego gubernatora Hansa Franka.

Śladami II wojny światowej

Spacerując po Starym Mieście usłyszymy niejedną opowieść z okresu II wojny światowej. Pomniki, które mijamy na Drodze Królewskiej, na przykład pomnik Grunwaldzki czy Mickiewicza zostały zniszczone przez Niemców. Były symbolem polskości i niezależności, co dla okupanta było nie do zniesienie. Zwiedzając kościół Mariacki usłyszymy historię ołtarza Wita Stwosza zrabowanego przez Niemców i wywiezionego do Rzeszy. Zresztą grabież cennych dzieł sztuki dotknęła wszystkie muzea, kościoły czy prywatne kolekcje. W Dzielnicy Uniwersyteckiej zobaczymy Collegium Novum, gdzie Niemcy 6 listopada 1939 aresztowali profesorów i pracowników naukowych. Śladów II wojny światowej nie brakuje także na Kazimierzu, a przede wszystkim na Podgórzu, gdzie Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej. Przede wszystkim warto zwiedzić muzea, które prezentują losy Krakowa i jego mieszkańców w okresie okupacji.

 

Fabryka Oskara Schindlera

Fabrykę założyło w 1937 roku trzech żydowskich przedsiębiorców. Produkowali wyroby emaliowane i blaszane. Zwiedzając Fabrykę Schindlera wędrujemy po ulicach wojennego Krakowa i poznajemy losy jego mieszkańców. Polaków, Żydów, ale także Niemców. Widzimy fotografie tych osób, pamiątki osobiste, z okien tramwaju oglądamy życie codzienne wojennego Krakowa. Dogłębnie poznajmy losy Żydów, od momentu pierwszych represji, poprzez utworzenie getta, wysiedlenia do obozów śmierci i krwawą likwidację getta w 1943 roku. Z całym bagażem refleksji docieramy do trzech ostatnich przestrzeni, gdzie możemy zastanowić się nad różnymi postawami ludzi, a także spojrzeć na fotografie ocalonych przez Oskara Schindlera.

                         

Apteka pod Orłem

Kolejna wystawa upamiętniająca zagładę krakowskich Żydów, ale także Tadeusza PankiewiczaSprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Tadeusz Pankiewicz był właściciele apteki przy placu Bohaterów Getta (ówczesny plac Zgody) i jako jedyny nie-Żyd dostał pozwolenie na prowadzenie apteki w getcie. Z jej okien obserwował represje skierowane przeciwko Żydom, akcje wysiedleńcze w 1942 roku i w końcu likwidację krakowskiego getta. Udzielał pomocy Żydom, dostarczał lekarstwa, środki opatrunkowe, pieniądze, żywność, udzielał schronienia. Swoje wspomnienia spisał w książce „Apteka w getcie krakowskim”, która jest żywym świadectwem dramatu krakowskich Żydów.

                                    

Ulica Pomorska

Wycieczka śladami II wojny światowej zaprowadzi nas także na ul. Pomorską.  W dawnym Domu Śląskim w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo oraz tymczasowy areszt śledczy. Wstrząsające wrażenie sprawiają cele aresztu, na ścianach których zobaczymy napisy zostawione przez torturowanych więźniów. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza przedstawia historię Domu Śląskiego, a w drugiej poznajmy losy krakowian w czasie II wojny światowej. Oglądamy uliczne egzekucje, liczne represje, afisze śmierci, zaaranżowany pokój przesłuchań oraz fotografie ofiar i ich katów. Ostatnia część ekspozycji to opowieść o losach ludności w pierwszych latach władzy ludowej. Aresztowania akowców, procesy polityczne, działania propagandowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *