Kraków dla dzieci,Uncategorized

Zwiedzanie Dzielnicy uniwersyteckiej

Zwiedzanie dzielnicy uniwersyteckiej odsłoni Wam wszystkie tajemnice Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś o najstarszej i najbardziej prestiżowej uczelni w Polsce słyszał praktycznie każdy. Ale jakie były początki szkoły? Jak wyglądała nauka? Na pytanie o najsłynniejszego wychowanka krakowskiej Alma Mater większość turystów odpowiada bez wahania: Mikołaj Kopernik. Natomiast o innych znanych uczonych mało kto pamięta. Spacer po dzielnicy uniwersyteckiej to możliwość poznania Krakowa jako kolebki nauki.

Zwiedzanie dzielnicy uniwersyteckiej

Dzielnica uniwersytecka znajduje się kilka kroków od Rynku Głównego. Wystarczy skręcić w ulicę św. Anny, aby zobaczyć pierwsze budynki należące do UJ. Zwiedzanie warto zacząć od Collegium Maius, czyli najstarszego budynku uniwersytetu. Piękna, ceglana budowla z wewnętrznym dziedzińcem była kiedyś miejscem, w którym biło serce całego uniwersytetu. Tu mieściły się sale wykładowe, biblioteka, izba wspólna profesorów oraz Aula. W Collegium Maius mieszkali także profesorowie. A dookoła powstawały bursy czyli akademiki dla krakowskich żaków. Natomiast obecnie w zabytkowych wnętrzach, które zachowały się w znakomitym stanie znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji o zbiorach i zasadach zwiedzania muzeum znajdziecie w tym wpisie. Wielką atrakcją Collegium Maius jest grający zegar. Co dwie nieparzyste godziny możemy przy dźwiękach hymnu UJ Gaudeamus Igitur zobaczyć pochód uniwersytecki.

 

Natomiast Collegium Novum to nowy budynek uniwersytetu i siedziba administracji. Zabytkowy budynek powstał w XIX wieku według projektu Feliksa Księżarskiego, utalentowanego architekta i twórcy wielu budowli w Krakowie. Dziś w Collegium Novum znajduje się gabinet rektora, gabinety profesorów, kwestura i sale wykładowe. Na drugim piętrze mieści się sala 56, w której 6 listopada 1939 roku Niemcy aresztowali profesorów i pracowników naukowych UJ i innych krakowskich uczelni. W okresie okupacji hitlerowskiej uniwersytet był zamknięty, a nauka odbywała się na tzw. „tajnych kompletach”.

Zwiedzając dzielnicę uniwersytecką nie sposób pominąć kościoła uniwersyteckiego św. Anny. Początki kościoła sięgają samej fundacji Akademii Krakowskiej przez Kazimierza Wielkiego. Następnie ważnym momentem było odnowienie uniwersytetu przez Władysława Jagiełłę i budowa gotyckiego kościoła. Obecna świątynia według projektu Tylmana z Gameren powstała pod koniec XVII i na początku XVIII wieku. Fundatorami byli profesorowie, którzy pragnęli zakasować jezuitów. Patrząc na pięknie urządzone wnętrza wiemy, że im się to udało. W kościele zobaczycie konfesję św. Jana z Kęt, znakomite malowidła, a także stiuki wykonane przez Baltazara Fontanę, mistrza w swoim fachu.

 

Trasa uniwersytecka to także opowieść o ludziach, a więc żakach i profesorach. Nie zabraknie legend, ciekawostek, anegdot. Mury uniwersyteckie kryją w sobie mnóstwo tajemnic, historii dramatycznych i wzruszających. Taka wycieczka będzie odpowiednia dla małych dzieci, uczniów, rodzin z dziećmi i wszystkich zainteresowanych historią.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *