co zwiedzić w okolicy Krakowa?
Lifestyle,Uncategorized

Co zwiedzić w okolicy Krakowa?

Co zwiedzić w okolicy Krakowa? Pewnie przed takim dylematem staniecie podczas pobytu w Krakowie. Po zwiedzaniu Starego Miasta, Wawelu, Kazimierza zapragniecie czegoś innego. Dlatego w dzisiejszym wpisie podpowiem Wam pomysły na fajną wycieczkę w okolicy Krakowa. Albo w samym Krakowie, tylko troszkę dalej od centrum. Możecie dotrzeć w te miejsca własnym samochodem, albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Natomiast miłośnicy jednośladów mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów.

Co zwiedzić w okolicy Krakowa?

Tyniec

Zacznijmy od miejsca, które łączy w sobie historię, legendy, muzeum, a także tereny zielone. Tyniec to dawna podkrakowska wieś. Obecnie jest częścią Dzielnicy VIII Dębniki. Słynie za najstarszego w Polsce opactwa benedyktynów. Źródła podają, że zostało ono założone w 1044 roku! Tyniec klasztor pamięta czasy świetności państwa, ale także jego upadku. Pamiętajmy, że opactwo tynieckie było głównym punktem oporu w czasie konfederacji barskiej. Dziś opactwa przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata. Zwiedzicie zabytkowy kościół  św. Piotra i Pawła, klasztor, a także ciekawe wystawy muzealne. Natomiast z tarasu kawiarenki będziecie mieć piękny widok na Wisłę.

Wieliczka

To miasteczko słynie głównie z Kopalni Soli. Jednak jeśli planujecie wyjazd do Wieliczki nie ograniczajcie się tylko do samej kopalni. Wbrew pozorom ma ona wiele do zaoferowania turystom. Do cennych zabytków należą kościoły, na przykład św. Klemensa czy zespół klasztorny OO. Franciszkanów-Reformatów. Ponadto warto zobaczyć modrzewiowy kościółek z XVI wieku. Jego wnętrze zdobią witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę oraz polichromia Włodzimierza Tetmajera. Natomiast miłośników zieleni zachęcam do spaceru po parku Adama Mickiewicza lub Św. Kingi.

Ojców

Jeśli macie cały dzień na zwiedzanie okolic Krakowa to wybierzcie się na wycieczkę do Ojcowa. Dużo zieleni, zamki, malownicze skały, maczuga Herkulesa, jaskinie to tylko część atrakcji. Ojców to niewielka wioska usytuowana w Dolinie Prądnika, a jednocześnie centrum najmniejszego polskiego Parku Narodowego. Tutaj zwiedzicie niezwykłe zamki, a także jaskinię, w której według legendy ukrywał się Władysław Łokietek. Z kolei Brama Krakowska to miejsce, z którego zobaczycie przepiękną panoramę wschodniej części Doliny Prądnika. Natomiast niedaleko bramy znajdziecie słynne Źródełko Miłości oraz Jaskinię Krowią. A po długiej wędrówce można zjeść pysznego pstrąga. Podsumowując Ojców to idealne miejsce na spacer, zwiedzanie, a także pyszny obiad.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *