Uncategorized

6 powodów, dla których warto zwiedzić Tyniec

6 powodów, dla których warto zwiedzić Tyniec powinny przekonać Was do tej oryginalnej wycieczki. Dla turystów, którzy znają standardowe rejony Krakowa, takie jak Wawel, Stare Miasto, Kazimierz, będzie to nie lada atrakcja. Ci, którzy uwielbiają historię i legendy również. Natomiast pielgrzymi  znajdą tu spokój i wyciszenie. Dawna podkrakowska wioska kryje w sobie niesamowity potencjał turystyczny i kulturowy.

6 powodów, dla których warto zwiedzić Tyniec

Tyniec znajduje się 15 km od centrum Krakowa. Można dostać się do niego na kilka sposobów. Najszybciej prywatnym samochodem, ewentualnie autobusem miejskim 112 spod Centrum Kongresowego ICE. Amatorzy jednośladów mogą skorzystać ze ścieżki rowerowej wzdłuż Wisły. Natomiast w sezonie letnim działają rejsy do Tyńca oraz tramwaj wodny.

Historia

Znajduje się tu najstarsze działające opactwo w Polsce. Jak podają źródła około 1044 roku książę Kazimierz Odnowiciel założył opactwo w Tyńcu. Był to moment szczególny w historii Polski. Trwał kryzys młodego państwa, spowodowany przez bunt pogański i najazd czeskiego władcy Brzetysława. Zadaniem benedyktynów było wspieranie odbudowy państwa, kościoła, rozwój kultury. W następnych stuleciach opactwo tynieckie było świadkiem najazdu tatarskiego, walki Władysława Łokietka i Jana Muskaty, wojen w XVII wieku, a wreszcie konfederacji barskiej. Zabudowania klasztorne stały się bastionem oporu konfederatów, którzy zamienili go potężną twierdzę umocnioną dodatkowo fortyfikacjami ziemnymi oraz bronioną przez stanowiska obronne na okolicznych wzgórzach.

 

Zabytki

Obecnie pięknie odnowione opactwo prezentuje różne style artystyczne. Dominuje zabudowa gotycka, ale wprawne oko dostrzeże elementy pamiętające same początki opactwa. Zobaczymy romańską ścianę z ciosów kamiennych, portal datowany na II połowę XI wieku, a także odkryte fundamenty pierwszego kościoła i budynków klasztornych. Sam kościół św. Piotra i Pawła jest wart dokładnego obejrzenia. To trójnawowa bazylika z gotyckim prezbiterium oraz barokową nawą główną. W nawie głównej na szczególną uwagę zasługuje niesamowita ambona w kształcie łodzi. Jedna z trzech takich ambon w Krakowie. Z połowy XVII pochodzą także piękne stalle udekorowane motywami z życia świętych.

 

Edukacja

W opactwie działa również muzeum. Na wystawie stałej zobaczymy zabytki związane z historią tynieckiego opactwa. Są to zarówno eksponaty miejscowe, jak i wypożyczone. Na wystawie zobaczycie zachowane romańskie elementy architektoniczne np. kapitel, narzędzia krzemienne i pozostałości naczyń glinianych. Natomiast dla dzieci i młodzieży przygotowano warsztaty tematyczne dotyczące historii Polski,  legend, życia w klasztorze, zabytków oraz stylów architektonicznych. Również osoby niewidome i słabowidzące mogą wziąć udział w zajęciach warsztatowych, a także dotknąć kopii wybranych eksponatów i makiety klasztoru.

Widoki

Z opactwa rozciąga się malowniczy widok na przełom Wisły oraz okolicę. Miłośnikom jednośladów polecam przejażdżkę wzdłuż Wisły spod Wawelu. Trasa rowerowa umożliwia podziwianie najładniejszych zakątków Krakowa. Zobaczycie opactwo Norbertanek na Zwierzyńcu, Kopiec Kościuszki, Las Wolski oraz klasztor kamedułów na Srebrnej Górze. W Tyńcu warto przespacerować się ścieżką wzdłuż rzeki i obejrzeć skałę, na której zbudowano opactwo oraz fragmenty najstarszych obwarowań.

 

 

 

Ciekawostki

Tyniec to nie tylko historia zapisana w murach, ale miejsce które przyciągało pisarzy. „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza rozpoczynają się od opisu  opactwa. Właśnie w  tynieckiej gospodzie „Pod Lutym Turem” Zbyszko poznał Danusię.  Również Stefan Żeromski na kartach „Wisły” odmalowuje obraz Tyńca. Opactwo możemy także oglądać oczami J. I. Kraszewskiego, K. Tetmajera i O. Miłosza. Każdy twórca dostrzegał tajemniczość i niezwykłość tego miejsca. Opactwo zagrało także w filmie „Ogniem i mieczem”, gdzie zostało przedstawione jako twierdza Bar.

Miejsce dla pielgrzymów

W opactwie znajdziecie idealne warunki dla modlitwy, medytacji i wyciszenia. Codziennie można uczestniczyć w mszy świętej, skorzystać z sakramentów. W kościele można posłuchać chorału gregoriańskiego lub wziąć udział w liturgii godzin z mnichami. Dla pielgrzymów przygotowano także ofertę rekolekcji i warsztatów.

6 powodów, dla których warto zwiedzić Tyniec nie wyczerpują tematu. Oczywiście powodów, dla których warto zwiedzić Tyniec jest znacznie więcej. Jeśli szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę to ta destynacja będzie świetnym wyborem!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *