Uncategorized

Nowa Huta – co warto zobaczyć?

Nowa Huta – co warto zobaczyć? Takie pytanie często pada z ust moich turystów. Zadawane z ciekawością, a nawet niedowierzaniem. Niestety Nową Hutę turyści kojarzą  głównie z Kombinatem i blokami. A mówiąc dosadnie brzydkimi, nieciekawymi blokowiskami. Natomiast Nowa Huta jest miejscem pełnym niezwykłej architektury, zabytkowych kościołów, ciekawych rozwiązań urbanistycznych. A to wszystko otoczone sporą dawką zieleni, parków, skwerów. Okazuje się, że nowohucka dzielnica kryje w sobie mnóstwo tajemnic i ciekawostek. Jeśli chcecie odkryć najważniejsze z nich, szykujcie się na intensywne zwiedzanie.

Nowa Huta – co warto zobaczyć?

Przy bliższym poznaniu okazuje się, że Nowa Huta to nie tylko socrealizm. To tutaj zobaczycie jedną z dwóch najstarszych budowli na terenie dzisiejszego Krakowa, mianowicie Kopiec Wandy. Upamiętnia legendarną córkę Kraka, która rzuciła się w nurty Wisły, aby uniknąć poślubienia niemieckiego księcia Rytygiera. Niewielkich rozmiarów, ma zaledwie 14 m wysokości, jest zabytkiem z VIII wieku. Z jego wierzchołka obejrzycie niesamowitą panoramę Nowej Huty.

Kościoły

Ważnym punktem zwiedzania będą nowohuckie świątynie. Wbrew pozorom sakralnych zabytków jest w dzielnicy sporo, i odznaczają się dużą wartością zabytkową i historyczną. Do wyboru macie zarówno  stare kościoły takie, jak Opactwo Cystersów w Mogile czy kościółek Św. Bartłomieja, jak i świątynie współczesne, np. Arka Pana. Poznawanie sakralnego oblicza Nowej Huty to także opowieść o walce o krzyż nowohucki, pasterkach odprawianych pod gołym niebem przez kardynała Wojtyłę oraz o budowie nowego kościoła czyli Arce Pana.

Centrum Nowej Huty

Zwiedzając Nową Hutę koniecznie zajrzyjcie na plac Centralny, który pod względem architektonicznym jest prawdziwą perełką. Zaprojektowany z ogromnym rozmachem i pieczołowitością zachwyca szeroki ulicami, a przede wszystkim pięknymi fasadami w stylu socrealizmu. Wysokie partery zaadaptowane zostały do celów handlowych, natomiast na wyższych piętrach rozlokowano mieszkania. Do dziś możemy podziwiać ciekawe balkony, dachy, architektoniczne ozdoby.  To wizytówka Nowej Huty.

Schrony

Nowohuckie schrony to punkt obowiązkowy dla miłośników historii, a zarazem lokalna ciekawostka. O mitach krążących wokół schronów można mówić długo. Zwiedzanie schronów pozwoli Wam zweryfikować wiadomości i przekonać się, jak wyglądały obiekty obronne w okresie PRL-u. Obecnie można zwiedzać dwa schrony: na Os. Szkolnym 37 oraz pod dawnym kinem Światowid. Więcej o schronach możecie przeczytać w tym wpisie.

Łąki nowohuckie

To wyjątkowy użytek ekologiczny położony w centrum Nowej Huty. Miejsce idealne na spacery i aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Bogata flora i fauna,  samych ptaków jest około 70 gatunków, w tym również zagrożone. Na łąkach znajdziemy trasy spacerowe, dla rowerzystów, a zimą trasy narciarskie. W pobliżu znajduje się Nowohuckie Centrum Kultury, Szpital Żeromskiego i najstarsze osiedla. Spacerując łąkami dotrzemy do ul. Klasztornej, gdzie znajduje się zabytkowe opactwo Cystersów.

Miejsc w Nowej Hucie, które warto zobaczyć jest dużo więcej. Osoby szczególnie zainteresowane tą dzielnicą powinny rozłożyć sobie zwiedzanie na kilka wycieczek. Przytoczone we wpisie przykłady mogą być pomysłem na weekendową wycieczkę po Nowej Hucie.

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Jestem zachwycony że wyszukałem ten artykuł w sieci. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Chyba powinienem podziękować za Twoją pracę . Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej wpadał aby przejrzeć nowe rzeczy.

  1. agakuzma says:

   Bardzo mi miło 🙂 Zapraszam częściej.

 2. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoje działania . Koniecznie będę polecał to miejsce i często odwiedzał by zobaczyć nowe artykuły.

  1. agakuzma says:

   Bardzo mi miło! Zapraszam częściej

 3. Świetnie napisane. Chciałbym wyrazić uznanie za Twój trud. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *