smok wawelski kończy 50 lat
Kraków dla dzieci

Kraków w legendach dla ciekawskich

Kraków w legendach to wycieczka, która zachwyci nie tylko dzieci. Okazuje się, że dorośli turyści też z wypiekami na twarzy słuchają najpiękniejszych legend Krakowa. Wszyscy lubimy poznawać niezwykłe opowieści, anegdoty, tajemnicze miejsca, w których straszy atrakcyjna Dama.. To bardzo przyjemny sposób, aby poznać miasto, jego historię, a także najważniejsze zabytki. Zwłaszcza, że Gród Kraka to prawdziwa skarbnica legend, tradycji, obyczajów.

Kraków w legendach

Już sama nazwa Krakowa jest owiana legendą. Bardzo popularne podanie głosi, że miasto założył książę Krak. Był władcą mądrym, sprawiedliwym, pełnym troski o poddanych. Jedna z wersji głosi nawet, że to książę Krak pokonał strasznego Smoka i uratował  w ten sposób mieszkańców. Po jego śmierci wierny lud, który go szczerze opłakiwał, usypał mu kopiec na Krzemionkach. Także córka Kraka księżniczka Wanda pojawia się w legendarnych przekazach. Jeśli im wierzyć Wanda odrzuciła zaloty niemieckiego księcia Rytygiera, a kiedy ten zaczął grozić Krakowowi wojną, rzuciła się do Wisły i utonęła. Zrozpaczony książę zrezygnował z walki i miasto ocalało. Wanda też doczekała się upamiętnienia w postaci kopca.

Natomiast najbardziej popularną legendą, znaną wszystkim turystom bez wyjątku, jest ta o Smoku Wawelskim. Istnieje kilka wersji, które przypisują pokonanie Smoka szewczykowi Dratewce, bądź dzielnemu Skubie, a inne Krakowi. Prawdziwości legendzie dodaje smocza jama, w której możemy dostrzec ślady potwora, takie jak odcisk łapy czy pazura.

 

Ponadto cały Rynek Główny możemy zwiedzić pod kątem legend. Własnie one tłumaczą czemu wieże kościoła Mariackiego są nierówne, skąd wziął się hejnał, jak wyglądała słynna uczta u Wierzynka. Na krakowskim Rynku spotkacie także zaczarowanych rycerzy i spróbujecie zdjąć z nich klątwę.  Natomiast w kościele Mariackim posłuchacie legendy o żółtej ciżemce.

 

Warianty wycieczki

Wycieczka szlakiem legend nie musi ograniczać się do Starego Miasta. Na Kazimierzu, Podgórzu oraz Salwatorze również znajdziemy miejsca, które kryją w sobie niejedną ciekawą opowieść. Historia żydowskiego wesela, legenda o skarbie Ajzyka, cudowna woda z sadzawki, Lajkonik to zaledwie kilka przykładów ciekawych legend.

Turyści, którzy lubią tajemnicze zjawiska, chętnie wyruszą śladami mistyki. Mistyczny Kraków to opowieść o królu, który parał się alchemią, czarnoksiężniku Twardowskim i jego szkole, diable nawiedzającym Krzysztofory. Nie zabraknie też duchów, które nawiedzają krakowskie kościoły i pałace. Spacerując uliczkami zobaczymy miejsce, w którym pojawia się Biała Dama, duch pięknej Katarzyny czy jednego z biskupów Krakowa. Natomiast turyści, którzy nad legendy przedkładają prawdziwe opowieści, z przyjemnością posłuchają anegdot związanych ze znanymi krakowianami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *