wycieczka legendy wawelskie dla dzieci
Kraków dla dzieci

Jak zwiedzać Kraków z dziećmi?

Jak zwiedzać Kraków z dziećmi? Tak, aby się nie nudziły i były zadowolone z wycieczki? Bardzo często rodzice oraz opiekunowie grup szkolnych (przedszkolnych też!) pytają mnie o atrakcje w Krakowie przeznaczone dla dzieci. Zwłaszcza jeśli chcą zachęcić dzieci do poznania historii i zabytków Krakowa. Takie pytania to świetny punkt wyjścia przy organizacji zwiedzania. Ponadto sprawią, że wycieczka po Krakowie będzie wspaniałym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i opiekunów.

Jak zwiedzać Kraków z dziećmi?

Niewątpliwie kluczem do udanej wycieczki jest jej urozmaicenie i odpowiedni wybór trasy. Program wycieczki powinien być dostosowany do wieku zwiedzających – inne kwestie zainteresują przedszkolaki, inne nastolatki. Niezależnie od tego, jaki program zwiedzania wybierzecie ma być ciekawie. Legendy, baśnie, ciekawostki i zagadki dotyczące Krakowa będą jak najbardziej na miejscu. Natomiast informacje typu „ten kościół to wczesny barok” lepiej całkowicie odpuścić.

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest czas zwiedzania. Pamiętajcie, aby wycieczka nie była za długa. Dzieci szybko się męczą, ale i błyskawicznie regenerują. W związku z tym warto podzielić zwiedzanie Krakowa na kilka krótszych wycieczek. Jeśli możecie spędzić z dzieckiem weekend w Krakowie lub kilka dni lepszą opcją będą dwugodzinne spacery, niż całodzienne zwiedzanie. Miałam grupy, które organizator zmusił do chodzenia cztery godziny bez przerwy i uwierzcie, że dzieci były wykończone.

Pamiętajcie, aby w programie wycieczki znalazła się jakaś atrakcja. Może to być ciekawe muzeum, ale niekoniecznie. Warto puścić wodze fantazji i zobaczyć coś spoza programu. Zastanówcie się co lubią Wasze pociechy? Miłośnicy klocków LEGO z przyjemnością odwiedzą Historyland albo Klockoland. Dzieci, które lubią zajęcia praktyczne, będą zachwycone warsztatami wyrobu słodyczy albo chętnie spróbują pieczenia obwarzanków. Więcej o warsztatach w Żywym Muzeum Obwarzanka znajdziecie w tym wpisie.  Jeśli nie macie pomysłu na atrakcje zaplanujcie wyjście na najlepsze w Krakowie lody. Możliwości jest mnóstwo.

A czas wolny?

Czas wolny to niezwykle istotny aspekt udanego zwiedzania. Wcale nie musi ograniczać się do przysłowiowego „nicnierobienia”. Może to być nieśpieszny spacer po Starym Mieście lub Plantach, robienie zdjęć, liczenie gołębi na Rynku Głównym. Świetną opcją będzie wyprawa na plac zabaw. Przejażdżka rowerem lub na rolkach, a może zdecydujecie się na rejs statkiem po Wiśle?

Zorganizowanie fajnej wycieczki po Krakowie dla dzieci wbrew pozorom nie jest trudne. Na pewno wymaga od przewodnika elastyczności, doświadczenia, umiejętności barwnego przekazywania informacji, cierpliwości. Jednym słowem tak zwanego podejścia do najmłodszych.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] tajemnicach, niezwykłych zdarzeniach. Więcej o zwiedzaniu Krakowa z dziećmi znajdziecie w tym wpisie. Odpowiedni temat, ciekawy program zwiedzania, dodatkowe atrakcje spowodują, że Wasz rodzinny […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *