smok wawelski kończy 50 lat
Aktualności,Kraków dla dzieci

8 pomysłów na wycieczkę z dziećmi

8 pomysłów na wycieczkę z dziećmi to tematy, które spodobają się młodym turystom. Z powodzeniem na taką wycieczkę zabierzecie własne pociechy albo wykorzystacie je organizując wycieczkę szkolną do Krakowa. Na pewno sekretem udanej wycieczki dla dzieci jest jej tematyka. Wiadomo, że najmłodsi są wymagąjącymi i niekiedy trudnymi odbiorcami. W związku z tym wycieczka powinna odpowiadać ich zainteresowaniom. Natomiast dla szczególnie wymagających dzieci proponuję spacery interaktywne. To standardowe zwiedzanie połączone z ciekawostkami, zagadkami i tajemnicami, które dzieci muszą rozwiązać.

8 pomysłów na wycieczkę z dziećmi

Śladem legend

Wycieczka idealna dla przedszkolaków i młodszych dzieci. W Grodzie Kraka usłyszą opowieść o założycielu miasta, poznają tragiczną historię księżniczki Wandy, zawrą znajomość ze Smokiem Wawelskim, rozszyfrują tajemnicę pewnego guzika. Legendy i baśnie Krakowa to znakomity pomysł na poznanie miasta i jego historii.

Kraków średniowieczny

Natomiast w czasie tej wycieczki dzieci dowiedzą się jak Kraków wyglądał kilkaset lat temu. Przede wszystkim obejrzą średniowieczne budowle, rozszyfrują znaczenie tajemniczych łańcuchów, zobaczą średniowieczny sklep i pozostałości po dawnym oświetleniu.

Na królewskim dworze

Z kolei spacer po Wzgórzu Wawelskim przeniesie nas na królewski dwór. Dzieci zobaczą zamek królewski, na dziedzińcu zostaną pasowani na prawdziwych rycerzy, a w katedrze wawelskiej posłuchają o koronacjach. Natomiast na zakończenie przejdą do tajemniczej jaskini, aby posłuchać legendy o śpiących królach..

Kraków w pigułce

Czyli najważniejsze miejsca i zabytki Starego Krakowa. Jednak spacer będzie pełen anegdot, ciekawostek, zagadek. Czym handlowano na Małym Rynku, po co przy kościele Mariackim zawieszono kuny, czym był Dzwonek Umarłych, po co na kamienicach umieszczano herby..? Odpowiemy na wszytkie pytania!

Kazimierz i jego tajemnice

Wycieczka po Kazimierzu to z jednej strony możliwość poznania kultury żydowskiej, a z drugiej niezwykłe opowieści przeplatane legendami. Dzieci dowiedzą się czym była synagoga, kiedy korzystano z mykwy (łaźni), gdzie odbywało się słynne żydowskie wesele, a ponadto spróbują odnaleźć żydowski skarb.

Tajemnice Podgórza

Natomiast na Podgórzu uczestnicy wycieczki zamienią się w prawdziwych odkrywców. W czasie zwiedzania poznają tajemnice Kopca Krakusa, obejrzą pracownię Mistrza Twardowskiego, a także wysłuchają legendy o Czarnej Księżniczce. Zobaczą miejsce, gdzie karano przestępców, a także przejdą Tęczowymi Schodami.

Śladami Tadeusza Kościuszki

To świetny sposób, aby bliżej poznać postać jednego w najważniejszych bohaterów narodowych. W czasie zwiedzania dzieci zobaczą miejsce, gdzie Kościuszko składał przysięgę, obejrzą jego pomnik, dowiedzą się, dlaczego krakowianie usypali mu kopiec. Posłuchają, jakie miał hobby, i które przedmioty lubił w szkole najbardziej.

Szlakiem Jana Matejki

Dla wszystkich, którzy lubią rysować, ale nie tylko. W czasie spaceru dzieci zobaczą szkołę, gdzie Matejko był dyrektorem, a także dom, w którym mieszkał i tworzył swoje obrazy. Posłuchają, jakie miał przygody w krakowskich kawiarniach, i dlaczego nie chciał pójść do nowego teatru.

 

Podsumowując, każda wycieczka po Krakowie spodoba się dzieciom, jeśli będzie odpowiednio przygotowana. A przede wszystkim skupiona na tym, co małych turystów interesuje najbardziej. Czyli legendach, baśniach, zwyczajach, tajemnicach, niezwykłych zdarzeniach. Więcej o zwiedzaniu Krakowa z dziećmi znajdziecie w tym wpisie. Odpowiedni temat, ciekawy program zwiedzania, dodatkowe atrakcje spowodują, że Wasz rodzinny weekend w Krakowie będzie fajną zabawą, a nie katastrofą! 🙂

 

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Jedną z moich propozycji są wycieczki tematyczne po Krakowie skierowane do mieszkańców. Jednak chętnie uczestniczą w nich także turyści spoza Krakowa. To niezwykle ciekawy sposób poznania różnych obliczy Krakowa. Co tydzień w niewielkich grupach realizujemy inny temat wycieczki. Podążamy szlakiem niezwykłych ulic Krakowa, spacerujemy śladami słynnych kobiet (Krakowianki i krakuski, Emancypantki, Żydówki), poznajmy sekrety władców czy romantyczny obraz Grodu Kraka. Wszystkie tematy wycieczek są z dużym wyprzedzeniem ogłaszane na moim Facebooku.  Za niewielkie pieniądze (koszt to jedyne 10 zł/os) można uczestniczyć w ciekawym spacerze edukacyjnym. Natomiast jeśli planujecie zwiedzanie Krakowa z dziećmi zachęcam do skorzystania z mojej oferty Rodzinny Kraków. Są to wycieczki skonstruowane specjalnie z myślą o najmłodszych turystach. Ponadto na blogu znajdziecie mnóstwo porad co zwiedzać z dziećmi, czego unikać, a także konkretne pomysły na wspólne rodzinne wycieczki.  […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *