pomysły na zwiedzanie pałacu krzysztofory
Kraków dla dzieci,Muzea i wystawy

Pomysły na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory

Pomysły na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory czyli jak wykorzystać potencjał nowej wystawy. Wystawa „Kraków od początku bez końca” kompleksowo opowiada o Krakowie. Zakres tematów poruszanych na ekspozycji powoduje, że spodoba się ona odbiorcom w różnym wieku. Zwiedzanie tego oddziału Muzeum Krakowa rekomenduję uczniom (przedszkolakom, ale też młodzieży i studentom), a także rodzinom podróżującym z dziećmi. Kluczem do efektywnego poznawania wystawy jest jej tematyczność. Dlatego proponuję skupić się na tematach zaprezentowanych w Pałacu Krzysztofory.

Pomysły na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory

Śladami historii

Mimo, że wystawa nie ma sctricte chronologicznego układu bez problemu prześledzicie na niej dzieje Krakowa. Nasza podróż w czasie rozpocznie się od czasów legendarnych, a więc opowieści o księciu Kraku oraz księżniczce Wandzie. Ponadto uporządkujemy na osi czasu takie wydarzenia jak: rozbicie dzielnicowe, założenie Akademii Krakowskiej, przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy, potop szwedzki, rozbiory i wiele innych.

Legendy Krakowa

Ten temat najbardziej zainteresuje najmłodszych widzów.  Poznamy legendę o Smoku Wawelskim, a na wystawie odszukamy aż dwa Smoki. Jeden, niewielkich rozmiarów jest sprytnie ukryty w czeluściach piwnic. Ponadto poznamy legendę o hejnale i zobaczymy trąbkę hejnalisty. Dowiemy się, jak Marcin Oracewicz przy pomocy guzika uratował Kraków. Prześledzimy trasę Lajkonika, a także spotkamy się ze zjawą, Czarną Damą. Nie musicie się obawiać – w dzień ta pani jest niegroźna.

Magia Krakowa

Pałac Krzysztofory jest pełen magii. Dosyć powiedzieć, że jednym z jego mieszkańców był sam mistrz Twardowski. Podobno w piwnicach pałacu schował olbrzymie skarby, których pilnuje sam diabeł. Zwiedzając tajemne korytarze spotkamy się też z postacią alchemika Mikołaja Sędziwoja, który chciał wynaleźć złoto. Posłuchamy o czarach Twardowskiego i o tym, jak wywoływał ducha zmarłej Barbary Radziwiłłówny.

Śladami artystów

W Pałacu możemy poznać twórczość najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski. Zajrzymy do mieszkania Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, obejrzymy obrazy Józefa Mehoffera czy Juliana Fałata. Będziemy podziwiać rzeźby Xawerego Dunikowskiego, a przede wszystkim przepiękne stiuki wykonane przez Baltazara Fontanę.

Śladami Nauki

To świetny temat, który możemy zgłębiać poznając sylwetki najwybitniejszych naukowców. Pamiętajcie, że 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki. To idealna okazja, aby poznać losy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także przyjrzeć się postaciom noblistów. Na wystawie nie brakuje też informacji związanych z krakowskimi drukarzami, księgarzami czy pamiętnikarzami.

Czy to wszystko? Nie, absolutnie..

w końcu motto wystawy to „Kraków do początku bez końca”. Dlatego możemy spacerować śladami kupców i rzemieślników, poznawać arkana handlu i rodzącego się przemysłu. Dla miłośników zieleni znajdziemy przestrzeń poświęconą Plantom i innym krakowskim parkom. Kojarzycie imprezę Marsz Jamników? Na wystawie porozmawiamy także o niej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *