śladami Malczewskiego po Krakowie
Muzea i wystawy,Uncategorized

Śladami Jacka Malczewskiego po Krakowie

Śladami Jacka Malczewskiego po Krakowie to pomysł na nową wycieczkę tematyczną. Jest to idealna opcja dla uczniów, rodzin z dziećmi, seniorów. Generalnie zainteresuje turystów w różnym wieku, zwłaszcza fanów malarstwa artysty. Ponadto do 31 lipca br. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie możecie podziwiać wystawę „Malczewski. Romantyczny”. Wizyta na ekspozycji będzie znakomitym uzupełnieniem i dopełnieniem zwiedzania Krakowa śladami Malczewskiego lub Młodej Polski.

Śladami Jacka Malczewskiego po Krakowie

Nie licząc wyjazdu na stypendium do Paryża, pobytu w Wiedniu czy krótkich wyjazdów Malczewski praktycznie z Krakowa się nie ruszał. Tutaj uczył się w Gimnazjum św. Jacka, a także studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo był ulubieńcem Matejki, później popadł w konflikt z mistrzem. W czasie wycieczki dowiemy się, co ich poróżniło, a także jakie zdanie miał Malczewski na temat polichromii Matejki w bazylice Mariackiej. Posłuchamy anegdot z życia szkolnego i studenckiego.

W czasie wędrówki poznamy kilka krakowskich adresów Malczewskiego. Artysta bardzo często zmieniał miejsce zamieszkania, a także siedziby swoich pracowni. Ponadto w czasie zwiedzania zobaczymy kościół, w którym artysta poślubił Marię Gralewską i dowiemy się, jak wyglądała ceremonia. W Krakowie także urodziła się dwójka dzieci artysty: córka Julia i syn Rafał. Wędrując jego śladami poznamy anegdoty z życia rodzinnego. Dowiemy się, które kawiarnie najchętniej odwiedzał i jaki był jego stosunek do kabaretu „Zielony Balonik”.

Artysta zmarł w Krakowie w wieku 75 lat. Marzył, aby spocząć na Cmentarzu Salwatorskim, jednak rodzina zdecydowała inaczej. Uroczysty pogrzeb Jacka Malczewskiego odbył się na Skałce. Podczas wycieczki możemy zwiedzić Kryptę Zasłużonych i zobaczyć jego sarkofag.

Wystawa „Malczewski. Romantyczny”

Korzystając z okazji, że trwa wystawa czasowa poświęcona jego malarstwu, warto bliżej przyjrzeć się jego sztuce. Prezentowane na ekspozycji prace przede wszystkim przybliżają romantyczne wątki w malarstwie Jacka Malczewskiego. Na wystawie zobaczymy dzieła inspirowane miesjanizmem. Są to portrety Ellenai, a także obrazy z cyklu syberyjskiego. Sporo miejsca zajmują też obrazy przedstawiające folklor, ludowość oraz baśniowość. Na wystawie roi się rusałek, chimer, faunów i fauników, a także aniołów. Ponadto Malczewskiego całe życie nurtowało pytanie o rolę sztuki i rolę artysty. Kim jest artysta? Co i jak powinien tworzyć? Czyich podszeptów słuchać? Na te i na inne pytania też wraz z artystą postaramy się znaleźć odpowiedź. Zachęcam do odwiedzenia wystawy, zwłaszcza, że ma ona charakter czasowy.

A może do Sukiennic?

Wystawa czasowa w Gmachu Głównym to nie jedyne miejsce, gdzie zobaczymy obrazy Jacka Malczewskiego. Niezwykle ważnym punktem na trasie wycieczki jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. To tam wisi najsłynniejszy obraz inspirowany poezją Słowackiego czyli „Śmierć Ellenai”. Ponadto zobaczymy niesamowitą „Wigilię na Syberii”, która jest sednem cyklu syberyjskiego. I w końcu „Introdukcja” czyli rozważania Malczewskiego na temat roli artysty, jego losu, miejsca sztuki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *