zwiedzanie kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty
Uncategorized

Spacerkiem po Zwierzyńcu

Spacerkiem po Zwierzyńcu możecie się wybrać solo, ze znajomymi, z dziećmi albo na wycieczkę klasową. Wycieczka po najbardziej malowniczej dzielnicy Krakowa spodoba się wszystkim turystom, bez względu na wiek. Natomiast jedyne na co musicie zwrócić uwagę to odległości. Są dosyć spore, warto nastawić się na długie maszerowanie, lub skorzystać z komunikacji miejskiej.

Spacerkiem po Zwierzyńcu

Zwierzyniec to dawana wieś, którą przyłączono do Krakowa w 1909 roku. Osadnictwo na Zwierzyńcu sięgało bardzo dawnych czasów. Kiedyś na tym terenie mieściły się szałasy łowców mamutów, a następnie był to teren polowań dla władców z Wawelu. Natomiast w XII wieku Zwierzyniec został własnością sióstr Norbertanek, które gospodarzyły zakładając młyny, folwarki, stawy, karczmy. W XIV założono tzw. Półwsie Zwierzynieckie wraz z ulicami i polami, a norbertanki odstąpiły miastu Błonia, zastrzegając sobie prawo wypasu bydła klasztornego. W XVI wieku Zygmunt Stary założył tu ogród królewski. Z upływem czasu Zwierzyniec coraz bardziej zrastał się z Krakowem, zachowując jednak niepowtarzalny klimat i charakter dawnej wioski. Terytorialnie zajmuje olbrzymi obszar i ma najwięcej ze wszystkich krakowskich dzielnic terenów zielonych i rekreacyjnych. To idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku wielkiego miasta.

Kościoły

Zwiedzanie możecie rozpocząć od pętli tramwajowej na Salwatorze, przy której wznosi się majestatyczny kompleks klasztoru i kościoła Norbertanek. Opactwo założył rycerz Jaksa Gryfita. Klasztor wielokrotnie cierpiał z powodu najazdów tatarskich, został także zrabowany przez Szwedów. Mimo burzliwych losów dziś zachwyca architekturą, wyposażeniem, a także legendami, które wiążą się z opactwem. Dość powiedzieć, że stąd co roku wyrusza tradycyjny pochód Lajkonika. Po sąsiedzku znajduje się jeden z najstarszych i najbardziej tajemniczych kościołów Krakowa pod wezwaniem Najśw. Salwatora. Historia kościoła jest owiana mgiełką tajemnicy. Część badaczy twierdzi, że kościół miał powstać na miejscu pogańskiej świątyni, a kazania tutaj miał głosić jeszcze św. Wojciech. Natomiast źródła historyczne przypisują fundację świątyni Piotrowi Włostowicowi. W kościele znajduje się cudowny obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, z którym wiąże się piękna legenda. Wychodząc z kościoła widzimy drewnianą Gontynę czyli kaplicę Św. Małgorzaty i Św. Judyty. Niezwykłe miejsce, które mogło być kiedy ośrodkiem kultu pogańskiego.

spacer po Zwierzyńcu kościół Salwatora

Cmentarz na Salwatorze

Nowy cmentarz nazywany Salwatorskim powstał w II połowie XIX wieku. Natomiast pozostałości pierwszego cmentarza znajdują się pry kościele Najświętszego Salwatora. Z inicjatywy ksieni Norbertanek Eufemii Żarskiej wzniesiono na nim kaplicę cmentarną pw. św Józefa.  A kaplicę w stylu neogotyckim wraz z katakumbami dla zakonnic zaprojektował Sebastian Jaworzyński. Na cmentarzu pochowano wiele wybitnych osób m. in. K. Rostworowskiego, J. Osterwę, E. Romera, S. Lema, K. Wykę, M. Kotlarczyka, W. Chomicza, W.Dymnego.

Kopce

Na Zwierzyńcu mamy dwa krakowskie kopce. Wędrując malowniczą aleją Waszyngtona dojdziecie do Kopca Kościuszki usypanego w latach 1820-23. Ze szczytu możecie obejrzeć piękną panoramę Krakowa, dostrzec szczyty Tatr w słoneczne dni. Przy kopcu znajdują się także wystawy, które stanowią zalążek przyszłego muzeum Kościuszki. Wytrwali piechurzy mogą pokusić i spacerkiem udać się na Kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim. Nazywany także Mogiłą Mogił jest najwyższym krakowskim kopcem. Malownicze położenie sprawia, że może być świetnym początkiem lub zwieńczeniem wycieczki. Z kopca dostaniecie się do ZOO, albo do klasztoru kamedułów.

Mogiła Mogił czyli Kopiec im. Piłsudskiego

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] Zwiedzanie kaplicy Św. Małgorzaty i  św. Judyty to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii i architektury drewnianej. Niewielka kapliczka malowniczo położona przy ul. Św. Bronisławy niczym magnes przyciąga tyrystów i mieszkańców. Niestety zazwyczaj możemy podziwiać ją z zewnątrz lub „polować” na terminy nabożeństw, aby móc podziwiać jej wnętrze. Natomiast do końca września mamy szansę zwiedzać ją całkiem legalnie. Czy to nie fantastyczna okazja, aby wybrać się na wycieczkę po Zwierzyńcu? […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *