Widok na Las Wolski z kopca Piłsudskiego
Kraków dla dzieci

Las Wolski

Las Wolski to ostoja zieleni, ciszy i spokoju położona zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Znakomita baza wypoczynkowa dla mieszkańców oraz turystów zwiedzających Kraków. Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, szkolny wyjazd, imprezę integracyjną lub romantyczny spacer.To jeden z największych parków leśnych w Polsce. Na spacerowiczów czekają szlaki o różnym stopniu trudności. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać także ze szlaków rowerowych, narciarskich oraz konnych. W centrum Lasku Wolskiego znajduje się wiele obiektów i atrakcji, które zainteresują turystów w różnym wieku.

Atrakcje Lasku Wolskiego

Miłośnicy przyrody mogą obcować w lasku z florą i fauną. Wśród drzew dominują dęby, brzozy i buki. Obserwując leśne runo zauważymy obecność roślin będących pod ochroną np. wilcze łyko, konwalia majowa. Las Wolski jest domem dla dzikich zwierząt takich jak: sarny, borsuki, zające i wiele innych. Ponadto możemy udać się do ZOO, wspiąć na kopiec Piłsudskiego czy zwiedzić klasztor kamedułów.

Kopiec Piłsudskiego

Najwyższy z krakowskich kopców, powstał w latach 1934-1937. Nazywany jest także Mogiłą Mogił, ponieważ złożono do niego ziemie z pól bitewnych, na których walczyli polscy żołnierze w czasie I wojny światowej. Z kopca możemy podziwiać cały Las Wolski oraz dalsze zakątki Krakowa.

Kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim

Rezerwat Panieńskie Skały

Nazwa wiąże się z klasztorem norbertanek na Salwatorze. Popularna legend podaje, że siostry uciekając przed Tatarami schroniły się w lesie, a skałki zamknęły się nad nimi ocalając je od śmierci. Ponoć jeśli zerkniemy przez skalne szczeliny ujrzymy stół i modlące się norbertanki.

Klasztor kamedułów

Kameduli to zakon monastycznych pustelników. Sprowadził ich do Polski marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski. Kościół i klasztor jest dostępny tylko w określonych godzinach. Mężczyźni są wpuszczani cały rok, natomiast kobiety mogą wejść jedynie 12 razy w roku.

ZOO

Ogród Zoologiczny działa od 1929 roku. Obecnie znajduje się w nim około 260 gatunków, w tym 120 to gatunki ginące, lub zagrożone wyginięciem. ZOO oprócz ochrony zwierząt prowadzi działalność naukową np. lekcje i audycje dla młodzieży. W Mini – ZOO dzieci mogą pogłaskać i nakarmić zwierzątka, np. kucyki.

 

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. […] Kościuszki. Wytrwali piechurzy mogą pokusić i spacerkiem udać się na Kopiec Piłsudskiego w Lasku Wolskim. Nazywany także Mogiłą Mogił jest najwyższym krakowskim kopcem. Malownicze położenie […]

  2. […] kultury oraz Twierdzą Kraków. Natomiast z Kopca Piłsudskiego rozciąga się piękny widok na Las Wolski. Osoby aktywne i lubiące długie wędrówki mogą przejść z jednego kopca na drugi pieszo. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *