7 rzeczy które musisz zrobić w krakowie jesienią
Kraków dla dzieci, Uncategorized

Zwiedzamy krakowskie kopce

Krakowskie kopce to wycieczka dla dorosłych i dzieci. Nietypowe, usypane przez ludzi, owiane mgiełką tajemnicy. To też jedna z najpiękniejszych tradcyji Krakowa, która wrosła w miasto i stała się jego wizytówką. Najstarsze kopce Krakusa i Wandy powstały jeszcze w VIII wieku. Podania głoszą, że są równocześnie mogiłami legendarnych władców Krakowa.

 Krakowskie kopce

Zwiedzamy krakowskie kopce

Zwiedzanie czterech kopców zajmie Wam minimum 5 godzin. A jeśli chcecie się delektować wycieczką to i cały dzień. Musicie się przygotować na duże odległości między kopcami, dlatego zwiedzanie trzeba zaplanować z uwzględnieniem komunikacji miejskiej lub własnego środka transportu.

Jeśli lubicie porządek i chronologię to zwiedzanie warto zacząć od kopców Krakusa i Wandy. Niewielkie – odpowiednio 16 i 14 m wysokości – są jednak najstarszymi zachowanymi budowlami na terenie miasta. Zwiedzanie jest dobrym punktem wyjścia do poznania legendy o Kraku i Wandzie, co Niemca nie chciała, a także początków Krakowa. Ponadto z kopcem Krakusa wiąże się tradycja Rękawki, obchodzonej co roku we wtorek po Wielkanocy. Dodatkową atrakcją wycieczki na ten kopiec jest piękna panorama miasta. Natomiast z kopca Wandy obejrzycie rozmach i różnorodność Nowej Huty.

Najmłodszymi, a zarazem największymi są kopce Kościuszki oraz Piłsduskiego. Wizyta na nich to zdecydowanie współczesna lekcja historii. Przy Kopcu Kościuszki zanjduje się 5 wystaw związanych z Naczelnikiem, najważniejszymi osobami polskiej kultury oraz Twierdzą Kraków. Natomiast z Kopca Piłsudskiego rozciąga się piękny widok na Las Wolski. Osoby aktywne i lubiące długie wędrówki mogą przejść z jednego kopca na drugi pieszo. Łączy je malowniczy zielony szlak pieszy „Dwóch Kopców”.

Krakowskie kopce – informacje praktyczne

Trzy z czterech kopców są dostępne za darmo. Nie musicie się martwić o bilety czy rezerwacje. Natomiast na Kopiec Kościuszki obowiązują bilety wstępu w cenie 14 zł normalny, ulgowy 10 zł. W ramach biletu możecie zwiedzić wystawy stałe i czasowe usytuowane przy Kopcu. Trzy razy w roku można skorzystać z bezpłatnego wejścia. Wypadają one: 4 lutego (dzień urodzin Kościuszki), 24 marca (przysięga na Rynku Głównym) oraz 15 października (dzień śmierci Kościuszki). Kopiec Kościuszki ma też zaplecze sanitarne i usługowe, działa na nim kawiarenka.

Najłagodniejsze alejki, sdo tego brukowane, są na Kopcach Kościuszki i Piłsudskiego. Najgorsze alejki ma Kopiec Wandy. Są to właściwie wąskie, nierówne ścieżki wydeptane przez turystów. Mimo niedużej wysokości wejście na niego może przysporzyć trudności.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *