7 rzeczy które musisz zrobić w krakowie jesienią
Kraków dla dzieci,Uncategorized

Zwiedzamy krakowskie kopce

Krakowskie kopce to wycieczka dla dorosłych i dzieci. Nietypowe, usypane przez ludzi, owiane mgiełką tajemnicy. To też jedna z najpiękniejszych tradcyji Krakowa, która wrosła w miasto i stała się jego wizytówką. Najstarsze kopce Krakusa i Wandy powstały jeszcze w VIII wieku. Podania głoszą, że są równocześnie mogiłami legendarnych władców Krakowa.

 Krakowskie kopce

Zwiedzamy krakowskie kopce

Zwiedzanie czterech kopców zajmie Wam minimum 5 godzin. A jeśli chcecie się delektować wycieczką to i cały dzień. Musicie się przygotować na duże odległości między kopcami, dlatego zwiedzanie trzeba zaplanować z uwzględnieniem komunikacji miejskiej lub własnego środka transportu.

Jeśli lubicie porządek i chronologię to zwiedzanie warto zacząć od kopców Krakusa i Wandy. Niewielkie – odpowiednio 16 i 14 m wysokości – są jednak najstarszymi zachowanymi budowlami na terenie miasta. Zwiedzanie jest dobrym punktem wyjścia do poznania legendy o Kraku i Wandzie, co Niemca nie chciała, a także początków Krakowa. Ponadto z kopcem Krakusa wiąże się tradycja Rękawki, obchodzonej co roku we wtorek po Wielkanocy. Dodatkową atrakcją wycieczki na ten kopiec jest piękna panorama miasta. Natomiast z kopca Wandy obejrzycie rozmach i różnorodność Nowej Huty.

Najmłodszymi, a zarazem największymi są kopce Kościuszki oraz Piłsduskiego. Wizyta na nich to zdecydowanie współczesna lekcja historii. Przy Kopcu Kościuszki zanjduje się 5 wystaw związanych z Naczelnikiem, najważniejszymi osobami polskiej kultury oraz Twierdzą Kraków. Natomiast z Kopca Piłsudskiego rozciąga się piękny widok na Las Wolski. Osoby aktywne i lubiące długie wędrówki mogą przejść z jednego kopca na drugi pieszo. Łączy je malowniczy zielony szlak pieszy „Dwóch Kopców”.

Krakowskie kopce – informacje praktyczne

Trzy z czterech kopców są dostępne za darmo. Nie musicie się martwić o bilety czy rezerwacje. Natomiast na Kopiec Kościuszki obowiązują bilety wstępu w cenie 14 zł normalny, ulgowy 10 zł. W ramach biletu możecie zwiedzić wystawy stałe i czasowe usytuowane przy Kopcu. Trzy razy w roku można skorzystać z bezpłatnego wejścia. Wypadają one: 4 lutego (dzień urodzin Kościuszki), 24 marca (przysięga na Rynku Głównym) oraz 15 października (dzień śmierci Kościuszki). Kopiec Kościuszki ma też zaplecze sanitarne i usługowe, działa na nim kawiarenka.

Najłagodniejsze alejki, sdo tego brukowane, są na Kopcach Kościuszki i Piłsudskiego. Najgorsze alejki ma Kopiec Wandy. Są to właściwie wąskie, nierówne ścieżki wydeptane przez turystów. Mimo niedużej wysokości wejście na niego może przysporzyć trudności.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. […] zobaczycie tajemnicze Panieńskie Skały, możecie zwiedzić ZOO, a także obejrzeć jeden z czterech krakowskich kopców. A jeśli wybierzecie odpowiednią datę na wycieczkę to zwiedzicie też klasztor kamedułów, […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *