zwiedzanie kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty
Uncategorized

Zwiedzanie kaplicy Św. Małgorzaty i św. Judyty

Zwiedzanie kaplicy Św. Małgorzaty i  św. Judyty to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii i architektury drewnianej. Niewielka kapliczka malowniczo położona przy ul. Św. Bronisławy niczym magnes przyciąga tyrystów i mieszkańców. Niestety zazwyczaj możemy podziwiać ją z zewnątrz lub „polować” na terminy nabożeństw, aby móc podziwiać jej wnętrze. Natomiast do końca września mamy szansę zwiedzać ją całkiem legalnie. Czy to nie fantastyczna okazja, aby wybrać się na wycieczkę po Zwierzyńcu?

Historia kaplicy św. Małgorzaty i Judyty

Wokół kaplicy snuje się mgiełka tajemniczości i niemal starożytności. W poszewchnej opinii w czasach pogańskich miała się tu znajdować świątynia z posążkiem słowiańskiego bożka wiatrów  Pośwista. Kiedy pod koniec XIX wieku badacze ustali, że łacińskie słowo contina oznacza pogańską świątynię, wówczas do kaplicy przylgnęła nazwa Gontyna. Natomiast obecna kaplica powstała dopiero pod koniec XVII wieku, na miejscu wcześniejszej, też drewnianej. Zatem jest świątynią barokową. Inicjatorką budowy była ówczesna ksieni Norbertanek Justyna Oraczewska. Miejsce, gdzie stanęła kaplica, było cmentarzem, na którym chowano zmarłych na zarazę. Natomiast badania archeologiczne potwierdziły, że na tym terenie w XVII i XVIII wieku dokonywano pochówków. Niewątpliwie kaplica pełniła funckję cmentarnej.

Architektura Gontyny

Kaplica jest zbudowana na planie ośmioboku, w kosntrukcji zrębowej, a wieńczy ją kopuła z latarnią kryta gontem. Wnętrze wielokrotnie przebudowywano, dlatego niewiele zachowało się z jej oryginalnego wyposażenia. Pod koniec XIX wieku kaplicę oraz teren dawnego cmentarza orgodzono murkiem. Natomiast w XX wieku większość wyposażenia przeniesiono do kościoła Norbertanek, ponieważ kaplica nie była używana. Do świątyni prowadzą trzy wejścia: dwa boczne, oraz główne nad którym znajduje się balkon z okapowym daszkiem. Obecny wystrój to efekt gruntownej restauracji z lat 19886-1992. Ołtarz główny pochodzi z pobliskiego kościoła Najśw. Salwatora. Przedstawia Chrystusa Salwatora (Zbawiciela) błogosławiącego światu, natomiast w tle widać panoramę Zwierzyńca z jego najważniejszymi zabytkami. Po lewej stronie zobaczymy ołarz z obrazem „Jezu, ufam Tobie” oraz krucyfiks wykonany przez Bogusława Langmana. Natomiast po przeciwnej stronie stoją dwa ołtarze boczne przeniesione z kościoła Św. Wojciecha. Całe wnętrze jest niezwykle kolorowe i bardzo optymistyczne.

zwiedzanie kaplicy św. Małgorzaty

Zwiedzanie kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty

Obecnie kaplica jest otwarta i udostępniona do zwiedzania w okresie letnim do 30 września.  Zwiedzanie kaplicy św. Małgorzaty i św. Judyty jest możliwe w czwartki, piątki i soboty od 9:00 do 18:00. Natomiast w niedziele od 12:00 do 17:00. Zwiedzanie jes darmowe. Najłatwiej dostać się do niej z pętli tramwajowej Salwator, z której mamy dosłownie 3 minuty. Zwiedzanie kaplicy warto połączyć ze spacerem po Zwierzyńcu i poznać inne jego zabytki. To idealny pomysł na wycieczkę rodzinną, weekendową lub w towarzystwie ukochanej osoby. Piękne wnętrza, legendy Zwierzyńca i tradycje, a  także jeden z najbardziej znanych kopców Krakowa.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *